21 - 40 av 412
123...21 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2014

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca Cr(J)/P, blå emalj, clips, vikt 13,6 g, emaljskada.

Utrop: 6 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 pärlor, ca 9,5 x 6 mm, 88 baguettslipade samt 14 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-Ca/SI-P, stift, vikt 8,3 g, nagg och mindre skador på de baguettslipade diamanterna, svaga fattningar.

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, 18K guld, Italien, 3,3 x 3,1 cm, vikt 10,9 g.

Utrop: 2 900 kr

Ädelstenar Kvarts

19 AMETISTER 40,4 ct totalt, förseglade, ca 2,13 ct/st, kopia på kvalitetscert från tyskt gem lab.

Utrop: 1 600 kr

TÄNDSTICKSASK, silver, J Collyer & Co Birmingham 1909, "vesta case" 4x4 cm, vikt 22,4 g.

250 kr

Utrop: 300 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 0,9 g.

4 000 kr

Utrop: 4 200 kr

GUSTAF MÖLLENBORG FERON, silver, sockerskål på fot med lock, Stockholm 1854, nyrokoko, balusterformat skaft, blomknopp, rocailleornamenterade hänklar, står på 4 fötter, total höjd 32 cm, vikt 1281,5 g, graverade ägarinitialer på fotens kant, mindre bucklor.

4 900 kr

Utrop: 5 400 kr

KAFFEKANNA, silver, CG Hallberg, Stockholm 1881, höjd ca 28 cm, eklektisk stil, graverad kartusch, vikt 536,9 g, spår av förgyllning, lagningar, buckla.

Utrop: 2 800 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TCr-CR/VVS-SI, HRD certifikat på 3 stenar, 0,31 CR(J)/VVS2, 14007264031, 0,30 TCR(I)/SI1, 14007264003, 0,30 TCr/VS2, 14000645003, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 26 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,3 g, stift.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtslipade ametsiter, stift/clips, vikt 7,8 g.

Utrop: 2 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor 14 mm, stift, snurrebussar ej i guld.

Utrop: 3 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor 12,8 mm, stift/clips, vikt 7,3 g.

Utrop: 3 300 kr

BROSCH, 18K guld, 6 cabochonslipade safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, diameter 4,3 cm, vikt 26,2 g.

Utrop: 7 000 kr

BROSCH, 18K guld, diameter 3,3 cm, vikt 13 g.

Utrop: 3 200 kr

GOLDEN LADY, hänge, hjärta, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca W-TCA/VS, längd 2,8 cm, öglan går att öppna, vikt 6,3 g.

Utrop: 5 900 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter, ca 5,27 ctv, ca TW-W/VS, längd 19 cm, vikt 9,3 g.

Utrop: 50 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,14-7,29 mm, längd 47,5 cm, lås 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv.

Utrop: 2 500 kr

CARMOSÉRING, 18k vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,00 ct, 12 navettslipade diamanter ca 1,70 ctv ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

Ädelstenar Pärlor

2 PÄRLOR, 14,3 och 14,5 mm odlade vita South Sea pärlor, matchande par.

Utrop: 4 600 kr