Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2014
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca Cr(J)/P, blå emalj, clips, vikt 13,6 g, emaljskada.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 pärlor, ca 9,5 x 6 mm, 88 baguettslipade samt 14 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-Ca/SI-P, stift, vikt 8,3 g, nagg och mindre skador på de baguettslipade diamanterna, svaga fattningar.
Ädelstenar Kvarts
19 AMETISTER 40,4 ct totalt, förseglade, ca 2,13 ct/st, kopia på kvalitetscert från tyskt gem lab.
TÄNDSTICKSASK, silver, J Collyer & Co Birmingham 1909, "vesta case" 4x4 cm, vikt 22,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 0,9 g.
GUSTAF MÖLLENBORG FERON, silver, sockerskål på fot med lock, Stockholm 1854, nyrokoko, balusterformat skaft, blomknopp, rocailleornamenterade hänklar, står på 4 fötter, total höjd 32 cm, vikt 1281,5 g, graverade ägarinitialer på fotens kant, mindre bucklor.
KAFFEKANNA, silver, CG Hallberg, Stockholm 1881, höjd ca 28 cm, eklektisk stil, graverad kartusch, vikt 536,9 g, spår av förgyllning, lagningar, buckla.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TCr-CR/VVS-SI, HRD certifikat på 3 stenar, 0,31 CR(J)/VVS2, 14007264031, 0,30 TCR(I)/SI1, 14007264003, 0,30 TCr/VS2, 14000645003, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,3 g, stift.
BROSCH, 18K guld, 6 cabochonslipade safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, diameter 4,3 cm, vikt 26,2 g.
GOLDEN LADY, hänge, hjärta, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca W-TCA/VS, längd 2,8 cm, öglan går att öppna, vikt 6,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter, ca 5,27 ctv, ca TW-W/VS, längd 19 cm, vikt 9,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,14-7,29 mm, längd 47,5 cm, lås 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv.
CARMOSÉRING, 18k vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,00 ct, 12 navettslipade diamanter ca 1,70 ctv ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g.