281 - 300 av 412
1...141516...21 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2014

Klubbad för

ARMRING, 14K guld, 36 briljanter ca 1,80 ctv, ca TCr/ VS-SI, vikt 30,8 g.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca TCR/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.

Utrop: 1 700 kr

KAFFEKANNA, silver, Johan Gottfrid Åhlén, Enköping 1870, nyrokoko, höjd ca 27 cm, vikt 801,5 g.

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K vitguld, 94 briljant- och 193 baguetteslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca W-TCA/SI, stl 16,75 mm, vikt 11,3 g.

Utrop: 14 600 kr

RING, 14K vitguld, 7 baguett- och 8 prinsesslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 9,4 g.

Utrop: 10 800 kr

ENSTENSRING, 18K, vitguld, briljant 0,31 ctv, TW/IF, " Galaxia " stl. 18,25 mm, vikt 2,0

Utrop: 5 100 kr

RING, 18K guld, brun diamant ca 0,50 ct, SI, 12 briljanter ca 0,50 ctv, ca Cr-LY/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 4 900 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv (ca 1,02 och 1,08 ct respektive), ca W-TCr(H-I)/VVS, snurrebussar stämplade AEN (Atelier Ajour i Stockholm), skruvstift, vikt 4,0 g.

100 000 kr

Utrop: 104 000 kr

KAFFESKEDAR, 830, silver, 15 stycken, vikt 146 g

Utrop: 800 kr

RAGUSKED, 830 silver, vikt 203 g liten buckla,

Utrop: 1 100 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,02 ct, CR(J)/SI2, GIA report 1156588754, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 88 000 kr

BRUDKRONA, silver, 10 st vita syntetiska spineller, Saarela Arvo 1965 vikt 60,8 g

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,01 ct, TW(F)/SI2, IGI Diamond Report F6B19787, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 27 500 kr

Bälte, silver, Nielloarbette, lås i form av sabel, Ryssland Don omkring 1900, längd 73 cm, vikt 169,5 g, extra länkdel medföljer.

2 000 kr

Utrop: 2 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,79 ct (enligt gravyr), ca W(H)/VVS-VS, Börje Löfgren Stockholm 1974, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.

17 600 kr

Utrop: 18 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-CA/VS, längd 3 cm, vikt 9,3 g, svaga fattningar, nagg.

Utrop: 5 900 kr

RING, platina, 3 briljanter 0,27 ctv, ca TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 7,5 g, Johan Petterssons Eftr, Stockholm 1934.

Utrop: 3 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 briljantslipade diamanter ca 0,32 ct samt 24 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv ca TW/VS-SI, vikt 2,1 g, stift

Utrop: 4 300 kr

3 DIAMANTER, briljantslipade, 0,41 ct totalt (0,17 ct, TCa/VS och 2 x 0,12 ct, W/SI).

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, 14K guld, 8 carréslipade rubiner ca 1,02 ctv (enl gravyr), 24 briljanter ca 0,50 ctv, ca Cr-TCa/SI-P1+, stl 18,5 mm, vikt 7,5 g.

Utrop: 3 700 kr