Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2014
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,42 ct (enl gravyr), ca Cr(J)/SI2, (mkt litet nagg), stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGE, 1 st, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,52 ct, ca TCr(I)/SI1, stift, vikt 0,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter 0,70 ctv (enl gravyr), ca TW-W/VS, stift/clips, vikt 7,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3-radigt, ca 5,10-5,40 mm, lås i 14K guld, cabochonslipad turkos, odlade pärlor, längd 43,5 cm.
BROSCH, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-SI-P, 4,8 x 5,2 cm, vikt 14,3 g, en diamant skadad.
BROSCH, 18K guld, delvis rodierad, åttkant- och briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS, 4,6 x 2,8 cm, vikt 12,4 g.
BROSCH, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, längd 5,8 cm, vikt 10,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, orientalisk pärla, medaljong stämplad 1882, kedjans längd ca 42 cm, total vikt 6,5 g, visst bruksslitage, etui.
BROSCH, 18K vitguld, 12 runda fasetterade blå safirer, 24 briljantslipade diama ca 1,92 ctv, ca TW/VS, längd4,3 cm, Uppsala 1975, vikt 10,1 g, två diamanter är skadade i paviljongen.
BROSCH/HÄNGE, 18K vitguld, 16 briljant- och 102 åttkantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW/VS, längd 3,7 cm, vikt 13,7 g.
BROSCH, 18K vitguld, 11 briljant- och 26 åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-TCR/VS, diameter 3,3 g, vikt 7,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, TW/VVS, Gunnar Nilsson Guld & Silversmide, Halmstad, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ctv, 8 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g.