Avslutad | Lilla Klockor – Onsdag 30 april 2014
Klocktillbehör Omega
URTAVLA, till Omega Speedmaster Professional, kronograf, 31,2 mm, signerad Singer, skadad (8/10).
Klocktillbehör Omega
URTAVLA, till Omega Speedmaster Professional Mark II, kronograf, 31,2 mm, skadad (7/10).
Klockor Siduna
SIDUNA, Militär, Boett nr. 1839, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, glas löst, skadad boett, ca 1950, metallänk ej original.
Klockor Citizen
CITIZEN, herrur, 36,5 mm, Boett nr. 4-182472/ 63-1779, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1975.
UHLMANN, Geneve, hängur, 24,5 mm, savonett, Cal ETA 2512-1, doublé (10 micron), ankargång, motiv, ca 1975, etui.
PROMOTIONUR, "Statoil", herrur, 35,5 mm, vitmetall, quartz, mineralglas, defekt, läderband, ca 1995.
PROMOTIONUR, "Swedbank", herrur, 34 mm, vitmetall, quartz, mineralglas, läderband, ca 1995, etui.
Klockor Minerva
MINERVA, stoppur, 49 mm, s.k. flyback, Boett nr. 636408, vitmetall, mekanisk, 60 sek (100-skala)/30 minuter, ca 1970, pappkartong.
Klockor Roamer
ROAMER, Vanguard, Cal 802, Ref nr. 802.2120.313, Boett nr. 27023, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1970.
PHILIPPE PICHARD, Denmark, "BP", herrur, 31 mm, gulmetall, quartz, mineralglas, skadad urtavla, läderband, ca 1995.
LANCO, fickur, 50 mm, Boett nr. 90853, silver, ankargång, skadad urtavla, visare saknas, bucklor, ca 1920.
PROMOTIONUR, Mondaine, "Statoil, Premium Club", Boett nr. M 7606.722, herrur, 35 mm, svart metall, quartz, mineralglas, datum, läderband, ca 1995.