Avslutad | Mynt – Torsdag 12 juni 2014
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Hvid, 1481-1513, Danmark, unionskungen Hans (Johan II), kvalité ca 1?/1, diameter 16 mm, vikt 0,8 g
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Penning, 1396-1439, Erik av Pommern, Danmark, kvalité ca 1?, diameter 21 mm, vikt 1,5 g.
Mynt Utländska mynt
4 MYNT, silver, Danmark, kvalité ca 1?, ca 12-1300-talet (en del är kopplade till Erik Menved), total vikt 3,2 g, diverse skador och svagpräglingar.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1915, Gustaf V, kvalité ca 1+, diameter 31 mm, vikt 14,9 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 1 Krone, 1893, Norge, kvalité ca 1/1+ men med en skada, diameter 25 mm, vikt 7,4 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Kronor, 1876, utan hjärtsköld, Oscar II, kvalité ca 1+/01, diameter 18 mm, vikt 4,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1893, Oscar II, kvalité ca 1, diameter 31 mm, vikt 14,8 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1907, Oscar II, kvalité ca 1+, diameter 31 mm, vikt 15,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 2 Öre, 1905, Oscar II, kvalité ca 1+/01, diameter 21 mm, vikt 4,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 10 Öre, 1874, Oscar II, kvalité ca 1?/1, diameter 15 mm, vikt 1,4 g.