Avslutad | Mynt – Torsdag 12 juni 2014
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Ulrika Eleonora, diameter 34 mm, vikt 12,3 g, 1732, av Johan Carl Hedlinger.
Medaljer Minnen
MINNE, järn, David von Schulzenheim, diameter 37 mm, vikt 17,2 g, av Mauritz Frumerie, 1819.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Riksbanken, 1668-1918, diameter 60 mm, vikt 100,6 g, av Erik Lindberg.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Mod & Kunskaper, Krigsvetenskapsakademien, diameter 30 mm, vikt 12,8 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Adventu Suo Quietem, 1680, diameter 41 mm, vikt 26,5 g, Ulrika Eleonora d.ä.
Medaljer Minnen
MINNE, förgyllt silver, Ingenio et Fortitudane, Kungliga Krigsvetenskapsakademien, diameter 51 mm, vikt 58,7 g, av Ludvig Persson Lundgren, originaletui, graverade namn på randen.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Konstutställning i Stockholm, 1909, 54×70 mm, vikt 112,1 g, av Erik Lindberg, originaletui.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1 Öre SM, 1680, Karl XI, kvalité ca 1?, försilvrad, lödningar, diameter 46 mm, vikt 43,9 g, snedpräglad.
Medaljer Minnen
MINNE, vitmetall, Oscar II 1829-1899, Kalender, diameter 56 mm, vikt 66,2 g, av Adolf Lindberg.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1841, Karl XIV Johan, kvalité ca 1/1+, diameter 39 mm, vikt 34,1 g, kontroll"chopmark".
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1786, Adolf Fredrik, kvalité ca 1, diameter 41 mm, vikt 29,0 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 8 Reales, 1789, Mexiko, kvalité ca 1?/1, diameter 38 mm, vikt 26,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Schilling, Riga, 1577, kvalité ca 1, kantex, diameter 18 mm, vikt 0,9 g, kantskada.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Guldenthaler, Tyrolen, 1574, kvalité ca 1/1+, diameter 38 mm, vikt 24,4 g, skador i området under ärkehertigen.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 1/2 Grosz, 1492- 1506, Litauen, kvalité ca 2/1?, diameter 20 mm, vikt 1,3 g, skadad yta.
Medaljer Minnen
3 MINNEN, brons, Baltiska utställningen 1914, Hästutställning i Stockholm samt Industri och Slöjdutställning i Helsingborg 1903, originaletuin (baltiska är skadad), total vikt 139,2 g