Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 april 2014
ÖRHÄNGEN, låghaltigt vitguld, blå safirer, 24 diamanter 8-kant, vikt 10,4 g, clips/stift
BROSCH, 18K, guld, opaltriplett, 11 åttkant diamanter ca 0,20 ctv. diverse skador, vikt 14,9 g
BROSCH, 18K, vitguld, blomkvist, blå och rosa safir, 3 briljanter ca 0,20 ctv ca W/SI, nagg, vikt 11,4 g
BROSCH, 18K, guld / vitguld, 60 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, 5 x 3 cm, vikt 11,6 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, off round ca 5,90 mm, lås i 18K guld, svensk kontrollstämpel, längd ca 73 cm.
RING, 18K guld, kvadratisk azurmalakit, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 18 mm, vikt 3,3 g.
Ädelstenar Pärlor
2 PÄRLOR, droppformade odlade Tahitipärlor ca 9 - 10,5 mm, aning olika ton och form, borrade.
Ädelstenar Pärlor
PÄRLA, 11,7 - 12.0 mm odlad South Sea pärla, vit med svag gräddton, en protuberans.
Ädelstenar Pärlor
4 PÄRLOR, droppformade, odlade sötvatten, 2 aubergine färgade 8,7 x 11,0 mm och 8,5 x 11,0 mm, 1 brun färgad 8,3 x 10,5 mm och 1 vit 7,7 x 8,8 mm.