Avslutad | Formativa – Onsdag 2 april 2014
Belysning Bordslampor
LAMPFOT i vitt porslin, Rosenthal, första delen av 1900- talet. Handmålad dekor i form av rosor, blad och blått band, senare bemålning, signerad NS 1919. Höjd 38 cm.
PARFYMFLACONG, silver, slipat glas, grön emalj, höjd 13,2 cm, Birmingham 1928, glashalsen skadad.
TAVLA, Arne Jones ( 1914-1976 ) "Blossom", (d), aluminium, 18 x 12,5 cm, liten skada i ena hörnet
SKALLRA/VISSELPIPA, sterlingsilver, katt med bjällror, skaft av pärlemor, längd 11,5 cm.
Keramik Vaser
HÄNKELVAS, från Rörstrand, signerad GN (Gunnar Nylund), Stengods, beige dekor, Höjd 26 cm, ytsmuts, inre slitage.
Glas Fat
FAT, Innesluten i det varma, diameter 370 mm, Emelia Linderholm, 107/499, Klafreström Kristall 2013.