Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2014
HÄNGE, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, längd 42 cm, vikt 1,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter. ca 0,88 ctv, ca TW/VVS, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,79 ct totalt, ca TCr-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 10 g, svaga fattningar.
HÄNGE, 18K vitguld, 11 carréslipade rubiner, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCA/VS, längd 3,5 cm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 2 rader, 48 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, oval i formen, stl 16 mm, vikt 6,9 g, gravyr, en diamant med skada.
BROSCH, 14K guld/silver, hårarbete, 2 st rosenstenslipade diamanter, gravyr, vikt 3,3 g.
MATSILVER, 48 delar, modell Svensk, 12 bordsknivar 12 bordsgafflar, rostfria blad, 12 bordsskedar, 12 smörgåsknivar, rostfria blad, GAB, 1960-tal, vikt 2085,4 g.
ARMRING, 18K guld, 2 svenska flodpärlor och små äkta pärlor, Petterssons Eftr juvelerar Ab, Stockholm 1958, vikt 16,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, Engelska stämplar, stl 16,75+ mm, vikt 3,6 g.