Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2014
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS stl 17,5 mm, vikt 4,0 g, gravyr.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 8K guld, sorgsmycke, svart emalj, 11 orientaliska pärlor, ögla förgylld metall, 2 fotografier föreställande Major Filip von Platen och han hustru Kristina von Platen (f Gyllenstierna), 5,3 x 3 cm, ca 22 g, skadad emalj, glas saknas, slitage.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, 6 mediumslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/SI, Thomassons Guld & Juvelfirma, Stockholm 1951, stl 16,5 mm, vikt 14,2 g, smaragden med nagg och sprickor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant 1,10 ct, ca TW-W (G-H)/mindre skador på rondisten, Josef Takacs Stockholm 1975, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.