221 - 240 av 330
1...111213...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2014

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS stl 17,5 mm, vikt 4,0 g, gravyr.

2 900 kr

Utrop: 1 600 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 8K guld, sorgsmycke, svart emalj, 11 orientaliska pärlor, ögla förgylld metall, 2 fotografier föreställande Major Filip von Platen och han hustru Kristina von Platen (f Gyllenstierna), 5,3 x 3 cm, ca 22 g, skadad emalj, glas saknas, slitage.

Utrop: 1 400 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld, svart emalj, Göteborg 1880, vikt ca 21 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, 6 mediumslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/SI, Thomassons Guld & Juvelfirma, Stockholm 1951, stl 16,5 mm, vikt 14,2 g, smaragden med nagg och sprickor.

Utrop: 11 400 kr

ARMRING, 14K guld, graverade blommor och blad, diameter 5,8 cm, vikt 26,3 g.

Utrop: 4 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant 1,10 ct, ca TW-W (G-H)/mindre skador på rondisten, Josef Takacs Stockholm 1975, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.

13 000 kr

Utrop: 11 400 kr

BROSCH, 18K, guld, med bl.a ametister, granater, topaser, vikt 14,9 g

Utrop: 4 900 kr

BROSCH, 18K, guld, blå safirer, 4 diamanter, vikt 14,1 g

Utrop: 5 800 kr

BROSCH, 18K, guld, orkidé, orientalisk pärla, vikt 9,3 g

Utrop: 3 300 kr

BROSCH, 18K. guld, odlade pärlor, år 1942 vikt 9,2 g

Utrop: 3 200 kr

BROSCH, 18K / silver smaragder och rosenstenar

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

BROSCH, silver, turkoser

Utrop: 1 800 kr

BROSCH, 14K, guld vikt 7,0 g

1 400 kr

Utrop: 1 700 kr

BROSCH, 18K, guld, 2 smaragder, år 1947, vikt 19,6 g

Utrop: 7 200 kr

BROSCH, 18K, guld, granat, år 1952 vikt 4,6 g

Utrop: 1 800 kr

BROSCH, silver, orientalisa pärlor, antik

700 kr

Utrop: 900 kr

SKJORTKNAPPAR, 3 st silver, orientaliska pärlor originalask, antika

Utrop: 400 kr

SKJORTKNAPPAR, 18K, guld, 2 st. orientaliska pärlor, originalask, antika

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

HÄNGE, 18K, guldkors, år 1877, gravyr, vikt 3,8 g

Utrop: 1 400 kr

BROSCH, silver, rosenstenar

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr