Avslutad | Moderna – Lördag 10 maj 2014
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter, ca 0,82 ctv, ca TW-W/VS/SI, vikt 2,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter, ca 0,49 ctv, ca TW-W/VS, längd 41 cm, vikt 5 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, radiant-cut diamant, 0,72 ct, River(D)/VS1, laserinskription, kopia på GIA cert 12645159, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
EFVA ATTLING, kedja/hänge, Little Rose Petal, sterlingsilver, längd 41 cm, originaletui.
ARMBAND, 18K guld, organisk dekor, genombrutet, 20 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VS, Italien 1960/70-tal, längd 18,5 g, vikt55,7 g.
BROSCH, silver, 3 odlade pärlor, 3 karneol kulor,ängel och dösdkalle, delvis förgylld, Silvergöken silversmide Stockholm, höjd 6,5 cm, vikt 34,3 g.
CLAES GIERTTA, armring, sterlingsilver, Stockholm, hamrad yta, innerdiameter ca 6 cm, vikt 39,8 g. (d)
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, stl 19,5 mm, vikt 5,7 g, storleksändring synlig, tillv i Malmö 1972.
RING, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, P. Gunnar Tägt, Stockholm 1991, stl 17,5+ mm, vikt 18,5 g.
ROLF KARLSSON, sterlingsilver, bricka med 6 bägare, 18K guldornament, Grillby 1988 & 1989, brickans diameter 24,5 cm, bägarnas höjd ca 6,5 cm, total vikt 1620,9 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Sweet Drops, Flower, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,075 ctv, TW/VS, Art nr A2561-401, vikt 5 g, tygpåse.
OLE LYNGGAARD, collier, Bobbel, 18K guld, design Charlotte Lynggaard, olika ädelstenar, längd 60,5 cm, vikt 7 g, tygpåse.
RING, 18K guld, briljant och prinsesslipade diamanter 1,85 ctv, ca TW-W/VS, Berggrens Juveler, Stockholm 2007, stl 17,5 mm, vikt 15 g.
OLE LYNGGAARD, armband, till Sweet Drops, Charlotte Lynggaard, grönt läder, längd 39 cm, originaletui.
DIAMANT, briljantslipad, 0,29 ct, River(D)/VS2, HRD cert 13034342022, stenkuvert.