Avslutad | Moderna – Lördag 10 maj 2014
ÖRHÄNGEN, 18K, guld / vitguld, 32st 8-kantslipade, diamanter ca 0,50 ctv, onyx, clips, vikt 18,1
ÖRHÄNGEN, 18K, guld, vikt 22,9 g 24 8-kantslipade diamanter, ca 0,24 ctv, W/VS, clips/ stift, en sten saknas.
LAPPONIA, ring, silver, ebenholtz, design Zoltan Popovits, Finland 1983, stl 19 mm, vikt 8,1 g, påse.
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1961, stavarnas längd 0,9 cm, längd 19,3 cm, vikt 27 g.(d)
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplar AN Lund 1945, stavarnas längd 0,9 cm, längd 45,5 cm, vikt 65,8 g, gravyr. (d)
ALTON, ring, silver, syntetisk spinell, nagg, Falköping 1971, stl ca 18 mm, går att justera, skev ringskena.
Ring, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW(G)/VS, Schalin, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 3,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, 3-radigt, ärtlänk, 2 tumlade ametister i två nyanser och 1 ljust rosa rosenkvarts, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, längd mellan 47-52,5 cm, justerbar storlek, Italienska stämplar, vikt totalt 49,1 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS-SI, stl ca 17 mm, Italien, vikt 11 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/guld, 12 briljantslipade diamanter 0,16 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, mått 3,6 x 3,0 cm, kedja i form av en halvstel ormlänk i 18K vitguld, längd ca 41,5 cm, vikt totalt 21,3 g.
RING, 18K vitguld, matterad yta, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g, vridbar inre skena i ringen, två diamanter har nagg i kronan.
RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8 g.
COLLIER, svarta rådiamanter, odlad Tahitipärla ca 12 mm, lås i 18K vitguld, trätt på stålvajer utan knutar, längd 43 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, svenska stämplar, vikt 4,8 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, hänge i navetteform med 26 briljantslipade diamanter 0,26 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, den totala hängdelens längd inkl en del av länken 8,5 cm, kedjans längd ca 41 cm, vikt totalt 17,5 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv infattade på ringens båda sidor, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K guld, delvis matterad yta, 19 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS-SI, stl ca 16,75 mm, svensk kontrollstämpel, vikt 5,7 g.