Avslutad | Nutida – Lördag 22 mars 2014
INGA LAGERVALL RINGBOM, collier, sterlingsilver, falköga, agat, serpentin, Stockholm 2011, längd 48 cm.
INGA LAGERVALL RINGBOM, collier, sterlingsilver, korall, onyx, cubic zirkon, Stockholm 2012, längd 46 cm.
KARLHEINZ SAUER, kanna, sterlingsilver svart/vit plexiglas, signerad, Trelleborg 2010, höjd 13 cm, längd 20 cm, vikt 568 g,liten repa.
KARLHEINZ SAUER, kanna, sterlinsilver, handtag i glas, förgyllt lock, signerad, Trelleborg 2012, höjd 19,5 cm, längd 20 cm, vikt 654 g.
KARLHEINZ SAUER, kanna, sterlingsilver, handtag i blått trä, signerad, Trelleborg 2010, höjd 19,5 cm, längd 20 cm, vikt 466 g.
KARLHEINZ SAUER, kanna, sterlingsilver, handtag i rött glas, signerad, Trelleborg 2012, höjd 11 cm, längd 19 cm, vikt 256 g.
WOLFGANG GESSL, kanna, sterlingsilver, handtag i Corian ( marmorkross ), signerad Sthlm 2005., höjd 11,3 cm, längd 33,5 cm, silvervikt 690 g.
MARIA BÖRJESSON, collier, blå aluminium, sterlingsilver, Norrköping 2004, längd ca 47 cm, vikt 231 g.
MARIA BÖRJESSON, collier, svartoxiderat silver, aluminium, Norrköping 2003, justerbar längd, längd på hängena 12 cm.