Avslutad | Nutida – Lördag 22 mars 2014
CHRISTINA NYSTRÖM JANSSON, collier, Förbisedd tusensnäcka, 18K guld, koppar och gummi, 2013, längd 98 cm, vikt 356 g.
Silver Vas
THERESIA HVORSLEV, skulptur/vas, Phantasia, sterlingsilver, 18K guldkulor, signerad, Lidköping 1995, längd 12,5 cm, bredd 9 cm, höjd 8,5 cm, vikt 250 g.
THERESIA HVORSLEV, skulptur, Strandfynd, sterlingsilver, signerad, Lidköping 1977, längd 17,5 cm, bredd 17,5 cm, höjd 6,5 cm.
THERESIA HVORSLEV, collier, Mexico, sterlingsilver, rökkvarts, längd ca 45 cm, hängets mått 6x10 cm, vikt 132 g.
THERESIA HVORSLEV, collier, Guadelope, sterlingsilver, signerad, Lidköping 1984, längd 64 cm, hängets mått 5,8 cm, vikt 95,7 g.
THERESIA HVORSLEV, tavla, Triptyk, Vision 1, kopparfärgade förgyllda metaller, signerad 1986-1987, längd 31,5 cm, bredd 16 cm.
THERESIA HVORSLEV, tavla, Triptyk, Vision 2, kopparfärgade förgyllda metaller, signerad 1986-88, längd 31,5 cm, bredd 16 cm.
THERESIA HVORSLEV, tavla, Triptyk, Vision 3, kopparfägde förgyllda metaller, signerad 1986-88, längd 31,5 cm, bredd 16 cm.
WOLFGANG GESSL, ring, sterlingsilver, indisk månsten, Stockholm 1995, stl 17,5 mm, vikt 17,7 g.
WOLFGANG GESSL, ring, 18K vitguld, Tahitipärla ca 9,75 mm, Stockholm 1997, stl 17,25 mm, vikt 9,6 g.
WOLFGANG GESSL. ring, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, TW/VS, Stockholm 2009, stl 17,5 mm, vikt 11,8 g.
WOLFGANG GESSL, ring, sterlingsilver, grå månsten, Stockholm 2009, stl 17,25 mm +, vikt 18,5 g.
WOLFGANG GESSL, ring, sterlingsilver, 18K guld, svart opal mörkblå, Stockholm 2009, stl 17 mm, stl 17 mm, guldvikt 3,4 g, silvervikt 6,7 g.
WOLFGANG GESSL, ring, sterlingsilver, akvamarin, Stockholm 2009, stl 16,75 mm, vikt 8,6 g.
WOLFGANG GESSL, ring, sterlingsilver, larimar, Stockholm 2009, stl 17,25 mm, vikt 13,9 g.
WOLFGANG GESSL, ring, sterlingsilver, cubic zirkon, Stockholm 2009, stl 17 mm, vikt 16,2 g.
WOLFGANG GESSL, ring, sterlingsilver, 18K guld, Stockholm 2009, stl 17 mm, vikt 10,2 g.