Avslutad | Nutida – Lördag 22 mars 2014
STAFFAN NILSSON, likörkanna, sterlingsilver, akrylglas, Falun 1992, höjd 24 cm, vikt 431 g.
STAFFAN NILSSON, likörkanna med lock, sterlingsilver, Falun 1996, höjd 31,8 cm, vikt 318 g.
Silver Fat
STAFFAN NILSSON, fat, sterlingsilver, vitt akrylglas, Falun 2004, rektangulärt, 6,5 x 8,8 cm, vikt 195 g.
Silver Fat
STAFFAN NILSSON, fat, sterlingsilver, vitt akrylglas, Falun 2004, fyrkantigt, 7,2 x 7,2 cm, vikt 184 g.
CHRISTER JONSSON, ljusstakar, sterlingsilver, signerad, Västervik 2013, höjd 23 cm, bredd 9,5 cm, vikt 930 g.
LENA BERGESTAD JONSSON, sterlingsilver, salladsbestick, svartek, signerad, Västervik 2013, längd 28,5 cm, bredd 5,3 cm.
KUKI CONSTANTINESCU, brosch, It happened one night, sterlingsilver plast, Stockholm 2013, höjd 12 cm, bredd 8 cm, vikt 29 g.
KUKI CONSTANTINESCU brosch, King Kong, sterlingsilver, plåt, eloxerad aluminium, Stockholm 2011, höjd 10,5 cm, bredd 5,5 cm, vikt 25 g.
KUKI CONSTANTINESCU, brosch, Laura, sterlingsilver, plast, eloxerad aluminium, Stockholm 2013, höjd 14,5 cm, bredd 6 cm, liten repa.
KUKI CONSTANTINESCU brosch, Casablanca, sterlingsilver, plåt, eloxerad aluminium, Stockholm 2013, höjd 17 cm, bredd 6 cm, vikt 17 g.
KUKI CONSTANTINESCU, brosch, Sommar, sterlingsilver, målat eloxerat aluminium, Stockholm 2013, höjd 15 cm, vikt 12 cm, vikt 38 g.
KUKI CONSTANTINESCU, brosch, Flygplan, förgyllt sterlingsilver, metall, papper, signerad 2013, höjd 8 cm, bredd 9 cm, vikt 34 g.
JOSEFINE DAVIDSSON, karamelldosa, sterlingsilver, polkagris i cernitlera, signerad, Stockholm 2005, höjd 12 cm, längd 4 cm, bredd fram 2 cm, bredd bak 3,5 cm, vikt 182 g.
JOSEFINE DAVIDSSON, 2 st dosor, sterlingsilver, signerade, Stockholm 2008, höjd 6,5 cm, längd 3,8 cm, bredd 3,8 cm, vikt 175 g.