Avslutad | Moderna – Lördag 8 mars 2014
STJÄRNRINGEN, enstensring, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant 0,10 ct enligt gravyr, ca W/P, stl 15,5 mm, Hugo Strömdahl, Stockholm, vikt 4,5 g, gravyr.
STJÄRNRINGEN, alliansring, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16,5 + mm, Hugo Strömdahl, Stockholm 1985, vikt 3,1 g.
WIWEN NILSSON, örhängen, silver, japansk tallkvist, längd 2,4 cm, signerade Wiwen Nilsson, stämplade AN, Lund år 1974, vikt 9,3 g, skruvmekanism, en snurrebuss är skev. (d)
OLE LYNGGAARD, hänge, Lotus Pendant, 18K guld, månsten, design Charlotte Lynggaard, art.no. A2662-404, vikt 3,2 g, butikscert, tygpåse.
OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, Sweet Drops, 18K guld, limekvarts, briljantslipad diamant 0,015 ct, vikt 3,8 g, svart påse.
OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, Sweet Drops, 18K guld, briolettslipad ametist, briljantslipad diamant 0,015 ct, vikt 3,7 g, svart påse.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct enligt gravyr, ca W(H)/P, Gunnar Alp, Stockholm 1975, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,61 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr(G-I)/SI, Gunnar Alp, Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.
LAPPONIA, hänge, 18K guld, odlad pärla ca 4,0 mm, längd 3 cm, vikt 3,3 g, orginalpåse.
CARTIER, kedja/hänge, Love, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv , längd 40 cm, vikt 13,7 g, originaletui och ytterkartong.
2 RINGAR, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 0,36 ct, blå hjärtslipad diamant 0,15 ct, rosa hjärtslipad safir, ca 1,30 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, 5 färgade behandlade diamanter ca 0,15 ctv, Guldsmed Mineur Gävle 2010, stl 18,25 mm, vikt 19,2 g, gravyr.