Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 februari 2014
PÄRLCOLLIER/PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor, vita, rosa och lila, ca 7X9 mm, vit och gulmetall, längd 42 och 19 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, turkos, lås i sterlingsilver, längd 44 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, rosa stenar, förgyllt sterlingsilver i detaljer och lås, längd 46 cm.
COLLIER, sterlingsilver, stjärnor, odlade sötvattenspärlor, ljus och mörkbruna, längd 40 cm, vikt 10,9 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, turkos, kedjans längd 46 cm och hängets längd 4 cm, vikt 11,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,05 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,1 g.
SMYCKESET, 4 delar; 1 armband, 1 par örhängen, 1 par manschettknappar, 1 ring, sterlingsilver/förgyllt silver, manschettknapparna med vitmetall, Mexico, stl 17,5 mm, stift, vikt totalt 82,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, delvis matterade, svenska stämplar, vikt 5,2 g.