Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2014
RING, 18K / sterling silver, design "Giertta " 1971 karneol, vikt 32,0g storlek 18,25mm
COLLIER / örhängen silver, 11 ametister, örhängen med skruv. collier längd 40 cm Mexico ca 1970
RING, 18K vitguld, smaragd 0,33 ct, 14 briljanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VS, 14 smaragder ca 0,38 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K guld, orange turmalin ca 6,95 ct, 32 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25+ mm, vikt 6,9 g.
BROSCH, 18K vitguld, 10 mm odlad Tahitipärla, 34 briljanter ca 0,42 ctv, ca W/VS, vikt 11,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, safir ca 0,93 ct, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS-SI, ärtlänkskedja 46 cm, vikt 7,3 g, länken förlängd.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, vikt 2,2 g, stift.
RING, 18K guld, safir ca 5,33 ct, briljanter ca 0,71 ctv, ca W/VS-SI (en dia är P1), stl 17,5 mm, vikt 7,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, ca 94 briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 6,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, safirer 1,78 ctv, briljanter ca 1,05 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 6,2 g.
RING, 18K vitguld, rosa safir ca 2 ct (mkt litet nagg), 14 briljanter och 29 baguetter ca 1,77 ctv (ca 0,75 + 1,02 ctv), ca W-TCr/VS, stl 18 mm, vikt 11,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 safirer ca 0,16 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv stl 16,75, vikt 3 g, safirer med nagg.
12 KAFFESKEDAR, silver, modell Rosenholm, GAB, Stockholm 1967 längd 120 mm, total vikt 195,3 g, slitage.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,45 ct (enl gravyr), ca R-TW(E-F)/SI2, stl 17 mm, vikt 2,7 g.