Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2014
RING, 23K guld/18K vitguld, smaragd ca 0,50 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, stl 20,5 mm, vikt 6,1 g, omgjord, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 8 navetteslipade blå safirer, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, vikt 3,8 g, stift.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, off round, ca 1,50-4,70 mm, lås i 18K guld/silver, 8 carréslipade blå safirer, låset saknar en pärla, längd 52 cm, låset går ej att öppna.
COLLIER, 18K vitguld/guld, oval pärla 4,5 x 5,5 mm, gammalslipad diamant ca 0,07 ct, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 2,25 ct, ca TCA(K), inneslutningar, skador i rondisten, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,65 ct, ca TCA(L), inneslutningar når ytan, skador i kronan och i rondisten, stl 16,25+ mm, vikt 2,5 g, gravyr.
RING, platina, mediumslipad diamant ca 2,39 ct, ca TCA(K), inneslutningar, mindre skador på rondisten, 6 diamanter ca 0,12 ctv, en diamant är skadad, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, 6 gammalslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-TCA/VS- SI, stl 16,5 mm, K Andersson, Stockholm 1896, vikt 3,4 g.
COLLIER, platina, droppformad pärla 6,7 x 5,6 mm, 6 briljantslipade och 14 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-CR/VS-SI, längd 40 cm, vikt 3,3 g, en åttkantslipad diamant är skadad.
BROSCH, 18K guld, ametistskiva, äkta halvpärlor, en rosensten, längd 2,5 cm, Sverige år 1840, vikt 2,9 g, nål i vitmetall, skadade pärlor.
ARMBAND, 18K guld, ankarlänk, längd 18,5 cm, berlock i form av en snigel med skadad grön emalj, GD& Co, Malmö 1950, vikt 8,5 g.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad smaragd ca 3,00 ct, 64 diamanter ca 1,40 ctv ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 9,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 7,9 g.
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, Meisterstück, kulspetspenna, svart resin, förgyllda detaljer, ref CX1408750, längd ca 14 cm, instruktionshäfte, orginaletui, ytterkartong.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, droppslipad blå safir, ca 1,00 ct, 15 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 0,20 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, droppslipad rubin, 11 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g.