41 - 60 av 217
1234...11 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober 2013

Klubbad för

WIWEN NILSSON, stämpel, sterlingsilver, delvis förgyllt, palisander, Lunds stadsvapen, monogram LC, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN Lund 1951, höjd 12 cm, vikt 198,4 g. (d)

1 900 kr

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, vikt 2,6 g.

5 500 kr

Utrop: 5 900 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-P, inneslutningar når ytan i den större briljanten, hängets längd 1,7 cm, kedjans längd 46 cm, vikt totalt 2,2 g.

Utrop: 9 000 kr

ARMRING, 18K vitguld, 59 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/VS, 1 diamant skadad, längd ca 17 cm, vikt 34,9 g, öppningsbar.

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 62 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCR/SI, vikt 3,5 g, stift.

Utrop: 9 000 kr

EFVA ATTLING, collier, Astra Star necklace, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, TW/SI, Stockholm 2010, längd 45 cm, vikt 12,8 g.

16 200 kr

Utrop: 15 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCR/SI, vikt 4,4 g, huggies, en diamant har en mindre skada.

12 800 kr

Utrop: 13 800 kr

LES PAVÉS, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(F)/SI1, IGI Diamond Report F5G83756, 8 briljantslipade diamanter 0,61 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 9,8 g, originaletui.

43 000 kr

Utrop: 41 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCR/SI, längd 19,3 cm, vikt 10,5 g.

Utrop: 29 000 kr

RING, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter 0,14 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Skandinavisk smyckesdesign, Falkenberg 2007, stl 19 mm, vikt 5,7 g.

3 100 kr

Utrop: 1 700 kr

POMELLATO, collier, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, Italien, längd 42 cm, vikt 132,5 g.

Utrop: 50 000 kr

Ädelstenar Tsavorit

TSAVORIT, 1,10 ct, hjärtslipad.

Utrop: 1 800 kr

CARTIER, slät ring, Wedding band, 18K guld, serienr. HU0276, stl 15,5 mm(49), vikt 4,1 g, gravyr.

Utrop: 1 700 kr

CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, serienr. NH760S, stl 15,25 mm, vikt 10,1 g, certifikat, originaletui.

5 100 kr

Utrop: 4 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ctv, ca TW(G)/VS, Ulf Byström, Stockholm år 2000, stl 19,75 mm, vikt 8,1 g.

Utrop: 8 200 kr

GEORG JENSEN, hänge, sterlingsilver, nr 121, design Henning Koppel, längd 6,5 cm, Danmark efter 1945, svenska kontrollstämplar, vikt 23,6 g.

700 kr

Utrop: 750 kr

RING, 18K rodierat guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv och 12 prinsesslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,5 mm, vikt 12,5 g, en prinsesslipad diamant med mindre nagg.

8 000 kr

Utrop: 9 200 kr

ENSTENSRING, 18K guld/platina, briljantslipad diamant 0,43 ct, TW(G)/VVS1, stl 16 mm, vikt 3,0 g, originaletui, originalask, certifikat 26005183/K10300113 från Tiffany, påse.

10 200 kr

Utrop: 11 600 kr

ENGELBERT, enstensring, 18K matterat vitguld, fattning i guld, briljantslipad diamant 0,17 ct, ca W/VS ,vikt 6,1 g, stl 17,25 mm.

Utrop: 3 900 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 16,5 mm, engelska stämplar, vikt 1,3 g.

Utrop: 7 200 kr