21 - 40 av 217
123...11 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober 2013

Klubbad för

RING, 18K roséguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, i form av ett hjärta, stl 16,75 mm, engelska stämplar, vikt 2,4 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K vitguld, 9 större briljantslipade diamanter och ca 36 mindre briljantslipade diamanter, ca 1,55 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17,75 mm, engelska stämplar, vikt 6,9 g.

Utrop: 24 000 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, navettslipad, 1,60 ct, nagg.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, engelska stämplar, vikt 4,9 g.

14 400 kr

Utrop: 11 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 50 svarta briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, vikt 8,2 g.

Utrop: 5 500 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,70 ct, W(H)/P 2.

Utrop: 5 200 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-CR/SI, mått 6,0 x 5,2 cm, engelska stämplar, vikt 12,5 g, öppningsbart.

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, vikt 5,1 g, huggies.

Utrop: 9 900 kr

2 RINGAR, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-CA/SI, stl 16,25 mm, engelska stämplar, vikt 3,6 g.

Utrop: 8 900 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCA/SI, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 3,3 g.

Utrop: 13 400 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-CR/VS-SI, stl 16,25 mm, engelska stämplar, vikt 1,8 g, en diamant med nagg vid en klo.

Utrop: 5 800 kr

GUNNAR FAHLSTRÖM, collier, 18K guld, ankarlänk med stav, Stockholm 1983, vikt 32,9 g, längd 90 cm.

COLLIER, 18K vitguld, längd 51,5 cm, vikt 23,8 g.

RING, 18K guld, cabochonslipad turmalin, GK Stockholm, stl 18 mm, vikt 6,9 g, inneslutning når ytan, nagg.

GUNNAR FAHLSTRÖM, ring, 18K vitguld, bergkristall, Stockholm 1963, stl 17,75 mm, vikt 7,7 g.

CARTIER, armband, Trinty One, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter, svart bomullsband, justerbar längd, vikt 6,1 g, originalpåse.

Utrop: 8 600 kr

CARTIER, hänge/kedja, Trinity, medium modell, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter, svart bomullsband, justerbar längd, vikt 12,4 g, originalpåse.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

VAN CLEEF & ARPEL, collier, Vintage Alhambra Pendant, 18K guld, pärlmor, längd 38/42 cm, vikt 5,2 g.

10 200 kr

Utrop: 9 200 kr

DAVID ANDERSEN, brosch, örhängen, sterlingsilver, grön emalj, löv, Norge, mått brosch ca 7 x 2 cm, örhängen med clips, totalvikt 11,5 g.

600 kr

Utrop: 450 kr

ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 6 prinsesslipade diamanter samt 5 baguettslipade diamanter 0,95 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS, Golden Swan, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g, gravyr, rodinering har släppt något

Utrop: 6 600 kr