Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober 2013
RING, 18K roséguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, i form av ett hjärta, stl 16,75 mm, engelska stämplar, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, 9 större briljantslipade diamanter och ca 36 mindre briljantslipade diamanter, ca 1,55 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17,75 mm, engelska stämplar, vikt 6,9 g.
RING, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, engelska stämplar, vikt 4,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 50 svarta briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, vikt 8,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-CR/SI, mått 6,0 x 5,2 cm, engelska stämplar, vikt 12,5 g, öppningsbart.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, vikt 5,1 g, huggies.
2 RINGAR, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-CA/SI, stl 16,25 mm, engelska stämplar, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCA/SI, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 3,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-CR/VS-SI, stl 16,25 mm, engelska stämplar, vikt 1,8 g, en diamant med nagg vid en klo.
GUNNAR FAHLSTRÖM, collier, 18K guld, ankarlänk med stav, Stockholm 1983, vikt 32,9 g, längd 90 cm.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, cabochonslipad turmalin, GK Stockholm, stl 18 mm, vikt 6,9 g, inneslutning når ytan, nagg.
Visa varaSmycken Ring
GUNNAR FAHLSTRÖM, ring, 18K vitguld, bergkristall, Stockholm 1963, stl 17,75 mm, vikt 7,7 g.
Visa varaSmycken Armband
CARTIER, armband, Trinty One, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter, svart bomullsband, justerbar längd, vikt 6,1 g, originalpåse.
CARTIER, hänge/kedja, Trinity, medium modell, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter, svart bomullsband, justerbar längd, vikt 12,4 g, originalpåse.
VAN CLEEF & ARPEL, collier, Vintage Alhambra Pendant, 18K guld, pärlmor, längd 38/42 cm, vikt 5,2 g.
DAVID ANDERSEN, brosch, örhängen, sterlingsilver, grön emalj, löv, Norge, mått brosch ca 7 x 2 cm, örhängen med clips, totalvikt 11,5 g.