Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2013
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,41 ct, TW(G)/SI1, GIA certifikat 2136901568, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-CR/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,25 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS, Kaplans 2005, stl 16 mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCR/SI-P, längd 2,9 cm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/SI, vikt 3,5 g, huggies.
RING, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g.
5-STENSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 1 dia har 2 mindre nagg, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.
BROSCH, 18K guld/silver, gammalslipade och rosenslipade diamanter ca 0,45 ctv, omkring 1900, flera diamanter skadade, vikt 5,1g.
Silver Teservis
TESERVIS, silver, glas, 6 muggar med glasinsats, 4 skedar, skål, Ryssland 1900-talets första hälft, niello, delvis förgyllda, genombruten dekor, höjd skål 8,5 cm, längd sked 13,5 cm, vikt 834,1 g.
Visa varaÄdelstenar Övrigt
STENSAMLING, 2 kasetter med olika äkta färgstenar, totalt 64 st, bl a ametist, topas, iolit, kyanit, rubiner (troligen berylliumbehandlade eller fyllda), krom diopsid, kunzit, mm.
ALLIANSRING, platina, 18 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,6 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 cabochonslipade smaragder ca 2,00 ctv, 28 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 6,3 g.