Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2013
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/rodierat guld, två kulor av lapis lazuli 8,10 mm i ett bladverk med utsirad dekor, två hängande kläppar av lapis lazuli ca 15,50 x 8,00 mm, längd 4,2 cm, vikt totalt 11,6 g, stift/clips.
BROSCH, 18K guld, delvis matterat, i form av en ekoxe, briolettslipad citrin ca 50,00 ct, 28 runt fasetterade smaragder, 2 runt fasetterade afrikanska rubiner, 50 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd ca 7,2 cm, vikt 43,3 g.
RING, 18K vitguld, 7 rosa safirer 1,62 ctv, 58 briljantslipade diamanter 0,74 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,7 mm, vikt 6,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 10 gammalslipade diamanter och 3 rosenstenar ca 0,45 ctv, ca W-CA/VS-P, höjd 1,5 cm, vikt 1,6 g, en diamant skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 5,2 g.
PÄRLCOLLIER, 8,2 - 8,5 mm odlade pärlor, längd 92 cm, lås i 18K vitguld med 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, TW/SI, stl 17+ mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K vitguld, 3 rosa ovalslipade turmaliner ca 5,01 ctv, 46 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca W-TCR(H-I)/VS, stl 17 mm, vikt 5,8 g.
Smycken Herring
KLACKRING, 18K guld/vitguld, briljant 0,10 ct enl gravyr, ca TW/VS, Lidköping 1972, stl 15,25 mm, vikt 12,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,34 ct, ca TW(G) /SI, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ARMBAND, 18K guld, cabochonslipad ametist 18,6 x 14,2 mm, L. Larson 1853, franska ursprungstämplar, längd 18 cm, vikt 20,1 g, lagningar, bucklor.
HÄNGE, silver, rosenstenslipade diamanter, Fransk kontrollstämpel efter 1893, vinblad, 2,5 x 2 cm, vikt 2,6 g, tennlödning.
COLLIER, 18K guld, tvåradig ärtlänk, Johan Wahlström, Jönköping 1848, längd 54 cm, 10,8 g.
COLLIER, silver, droppformad onyx 3,8 x 1,3 cm, rosenstenar, miligrif, längd 46 cm, total vikt 6,2 g. Rosenstenar skadade.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, odlade sötvattenspärlor 5,4 - 9,8 cm, rosenstenar, 1920-tal, längd 5,5 cm, vikt 6,9 g. Rosenstenar skadade.
COLLIER, 18K guld, 1800-talets andra hälft, förlängning tillkommit senare, miligrif, längd 43 cm, vikt 11,9 g.