Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2013
PÄRLCOLLIER, odlade barockpärlor ca 7,5 resp 3,9 mm, dubbelradigt, lås i 18K vitguld med mabépärla, längd 37 cm.
SOCKERSKÅL, silver, CA Kjernås Eftr. Göteborg 1923, hamrad yta, invändigt förgylld, höjd 12 cm, längd 17 cm, står på 4 fötter, vikt 242,4 g.
RING, platina, smaragd ca 1,30 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, Atelier Ajour, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 7,5 g.
RING, 14K vitguld, akvamarin ca 1,46 ct, 6 trapetsslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, 2 diamanter med små nagg.
RING, 18K rodierat guld, droppslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCr(I)/VS, 18 baguett- samt trapetsslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca CR-TCa/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g, svaga fattningar hos de baguettslipade diamanterna.
HÄNGE/HJÄRTA, grön och ljusgrå jade, behandlad, ögla i 18K guld, 4,4 x 2,8 cm, vikt 12,3 g.
SIGILL, 18K guld, karneol, Sverige 1800-talets andra hälft, otydliga mästarstämplar, höjd 3,8 cm vikt 17,8 g.
RING, 18K guld/rodierat guld, 44 briljanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/VS-SI, Italien, stl 17,25 mm, vikt 9,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, bladmotif, Silvergöken-Silversmide, Stockholm 1990, clips/stift, vikt 15,6 g.
HÄNGE, 18K guld/rodierat guld, grön och ljust grågrön jade, behandlad, 4,0 x 2,6 cm, vikt 13,3 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, månsten, signerad Stigbert, Stockholm 1964, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 8,75 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 45 cm, vikt 15,3 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 4,50 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
SCHALIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,75 ct, W(H)/VS1, GIA diamond dossier 5106716848, laserinskription, cut grade: excellent, stl 16 mm, vikt 3,4 g, etui.
BROSCH, 18K guld, antik, snäckskalscamé, mått 4,0 x 3,5 cm, vikt 7,8 g, tennlödningar, nål i vitmetall.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Monikas Ädelsmide, Tyresö 2001, stl 18,25 mm, vikt 11,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,25 ctv, ca W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 9,1 g.
RING, 18K vitguld, 96 briljant- och 32 baguettslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca Cr/P, stl 17 mm, vikt 6,6 g.
RING, 18K guld, navettslipad diamant ca 0,64 ct, ca W(H)/S 1, 6 navettslipade och 14 trapetsslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca ca W/VVS-SI, 17,25 mm, vikt 4,3 g, mittsenen har ett litet nagg, en diamant med mindre skada.