Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2013
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv samt 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,75 mm, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stift, vikt 3,1 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,81 ctv, ca TW(F-G)/VS, Bert Anderssons guldsmedsverkstad Stockholm 1953, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, en diamant med litet nagg på rondisten.
PÄRLCOLLIER, 18 odlade barocka sötvattenspärlor, ca 21 * 15 mm längd 43 cm, silverlås.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCR/SI, stl 17+ mm, vikt 1,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, ca 51 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI, stl 17+ mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCR/SI, engelska stämplar, vikt 5,6 g, huggies.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, ca 28 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25+ mm, engelska stämplar, vikt 2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, TW(F)/VS1, GIA cert 2146501955, 5146570765, vikt 1,6 g, stift.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, 1 sten HRD cert 13014832010, TCR(I)/VS2, cut prop excellent, stl 17,00 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 90 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-CR/VS-SI, engelska stämplar, vikt 4,7 g, huggies.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade samt 10 åttkantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/SI, Tesi, Göteborg 1960, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g, nagg på en av de åttkantslipade diamanterna.
ENGELBERT, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, design Stigbert, Stockholm 1975, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 3,1 cm, vikt 3,9 g, inneslutningar når ytan i en diamant.