Avslutad | Klockor – Lördag 2 november 2013
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA FICKURSFABRIK fickur, 50 mm, Cal Z, Serie nr. 3603, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1898.
OMEGA, fickur, 53 mm, Serie nr. 4633762, Boett nr. 5528834, silver, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, motiv (lokomotiv), bucklor, ca 1913.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6917, Serie nr. 5998223, Cal 2030, Verk nr. 598680, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, Presidentlänk (skadad), viklås, Ref nr. A-D, totalvikt 67,2 gram, ca 1979.
Klockor Bordsur
B LEJA, Stockholm, bordsur, 490 x 325 x 155 mm, Serie nr. 583/72, gulmetall/marmor/brons, skadad urtavla, defekt, lösa delar, skador, urverket märkt "Japy Freres", ca 1850.
OMEGA, Speedmaster Professional, "Tachymètre", Cal 1863, Verk nr. 77067406, Serie nr. 77067406, PIC nr. 3572.50.00, Ref nr. SU 345.0808, Boett nr. 145/345.0808, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1998/840, ca 2000, box, ytterkartong.
FICKUR, E.A. Mattisson, Duvbo, Imp., 52 mm, savonett, Boett nr. 2585/166591, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1940.
OMEGA, damur, 16 mm, Cal 650, Serie nr. 23765127, Boett nr. 935158 / 8127, 18K vitguld, manuell, safirglas, briljantkrans (24 st. TW/VVS, ca 0,36 ctv), skadad urtavla (7/10), integrerad originallänk, längd 157-162 mm, totalvikt 43,3 gram, ca 1966, etui.
OMEGA, damur, 14,5 x 14,5 mm, Cal 650, Serie nr. 21962060, Boett nr. 7115782, 9K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, defekt, integrerad originallänk, längd 172-178 mm, totalvikt 33,5 gram, ca 1964.
Klockor Favre-Leuba
FAVRE-LEUBA, Genève, Daymatic, Cal FL 1152, Ref nr. 330.194, Boett nr. 59587/282, 18K guld, herrur, 33,5 mm, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1960.
OMEGA, Genève, Cal 625, Serie nr. 40408438, Ref nr. BA 511.9451, Boett nr. 1181/5119451, damur, 20 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1977.
OMEGA, Seamaster, Cal 600, Serie nr. 18880422, Ref nr. CK 14759, Boett nr. 14759 SC-61, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1961, metallänk ej original.
IWC, fickur, 51 mm, Cal 52, Serie nr. 129041, Boett nr. 140501, silver, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, bucklor, ca 1895.
LONGINES, herrur, 36 mm, jaktur, Cal L396.2 (ETA 7001), Ref nr. L7.883.4, Boett nr. 7803/396, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad boett / lock, läderband, originalspänne, ca 2000. Limiterad och numrerad (Nr. 0446/1000).
MORMORSUR, 31,5 mm, Boett nr. 677693, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, gravyr, ca 1895.
BREITLING, Chronomat, Chronometre, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 287236, Serie nr. 287236, Ref nr. B13352, kronograf, herrur, 39 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Pilotlänk (skadad, i stål/guld), viklås, Ref nr. S2000/301 D, ca 2000, box (ej tidsenlig), ytterkartong.
LONGINES, 49,5 mm, fickur, Serie nr. 5402954, Boett nr. 5402954, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1935.
IWC, Schaffhausen, Aquatimer, Cal 79320, Serie nr. 3057512, Ref nr. 371928, Boett nr. 3414212, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, vridbar innerring, integrerad originallänk, viklås, gummiband, originalspänne, cert, augusti 2009, box.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor, Marina, Chronometer, Cal OP III (ETA A05511), Verk nr. 478836, Serie nr. I 522/700, Ref nr. PAM 00050, Boett nr. OP 6625 / BB 1200683, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, chronometercertifikat, cert, december 2006, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor, Power Reserve, Chronometre, Cal OP IX (ETA A05561), Verk nr. 487860, Serie nr. J355/800, Ref nr. PAM00241, Boett nr. OP 6700 / BB 1222577, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, gångreservindikator, läderband, viklås, ca 2007, box, ytterkartong.