Avslutad | Klockor – Lördag 2 november 2013
OMEGA, Seamaster, Cal 267, Serie nr. 15628416, Ref nr. CK 2937, Boett nr. 2937-1, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ca 1957, metallänk ej original.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1333, Serie nr. 44112451, Ref nr. MD 198.0126, Boett nr. 198.0126, herrur, 35 mm, doublé (40 micron), quartz, safirglas, datum, skadad boett, läderband, originalspänne (skadat), ca 1980.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 168623, Serie nr. Z420059, Cal 2235, Verk nr. A 1998266, Boett nr. 2260, midsize, 35 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78753-OP4, cert, mars 2007, box, ytterkartong.
Klockor Chopard
CHOPARD, Happy Spirit, Cal 032, Serie nr. 1149262, Ref nr. 20/7060, Boett nr. 4173, damur, 32 mm, 18K vitguld, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, briljant (1 st. TW/VVS, ca 0,10 ctv), läderband, originalspänne i 18K vitguld, cert (ej ifyllt), ca 2005, box, ytterkartong.
CHAUMET, Paris, damur, 33 mm, Boett nr. 622-7639, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, krona defekt, integrerat gummiband, viklås, ca 2000, box (skadad), ytterkartong.
BREITLING, Transocean 01 Limited Edition, Cal 01, Verk nr. 3039860, Serie nr. 3039860, Ref nr. RB015112, Boett nr. 2111 B3, kronograf, herrur, 43 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert, november 2011, träbox, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 126/200).
BREITLING, Chronomat 44, "Tachymetre", Chronometre, Cal B01, Verk nr. 3008860, Serie nr. 3008860, Ref nr. AB0110, Boett nr. 3609 B4, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla, Pilotlänk, viklås, Ref nr. W1309/375 A, cert, januari 2010, box, ytterkartong.
BREITLING, Chrono Jetstream, "Tachymetre", Chronometre, Cal 55, Verk nr. 145508, Serie nr. 145508, Ref nr. B55348, kronograf, herrur, 36,6 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, Pilotlänk stål/guld, Ref nr. 407D/12000, ca 2000.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Duetto, Cal 844, Serie nr. 2066722, Ref nr. 266.882.443, Boett nr. 266.8.44, damur, 19,5 x 28,5 (33) mm, stål, manuell, safirglas, pärlemorurtavla, briljanter på boetten (32 st. TW/VVS, ca 0,22 ctv), originallänk, viklås, ca 2004.
LONGINES, Dolce Vita, Cal L 176, Ref nr. L5.655.6.16.0, Boett nr. 33256344, herrur, 26,3 x 32,10 mm, 18K guld, quartz, safirglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne i doublé, ca 2007, box.
LONGINES, La Grande Classique, Cal L 619.2 (ETA 2892 A2), Ref nr. L4.787.6.11.0, Boett nr. 35420638, herrur, 37 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i doublé, ca 2009, box.
LONGINES, La Grande Classique, Cal 593.2 (ETA 2000-1), Ref nr. L4.738.6.11.2 , Boett nr. 30657660, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne i doublé, ca 2002, box, ytterkartong.
LONGINES, herrur, 33,5 mm, Ref nr. L4.692.6.32.2 , Boett nr. 29411812, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, cert, augusti 1999, box.
LONGINES, La Grande Classique, Cal 263, Ref nr. L4.636.2.12.2, Boett nr. 28433832, herrur, 33 mm, doublé (10 micron), quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1999.
Klockor Oris
ORIS, Big Crown, BC 3 Day-Date, Cal 635 (ETA 2836-2), Serie nr. 22-82904, Ref nr. 635.7500.4161-MB, Boett nr. 7500, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 8.20.50/7500, ca 2008.
must de CARTIER, Colisée, Cal 90, Serie nr. 110598, Ref nr. 590002, damur, 24 mm, förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, cert (ej ifyllt), ca 1990, box, ytterkartong.
LONGINES, Dolce Vita Square, Cal L 136, Ref nr. L5.666.4.75.6, Boett nr. 30222182, herrur, 29 x 29 (39) mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2001.
Klockor Montblanc
MONTBLANC, Time Walker, Cal 4810 502 (ETA 7753), Ref nr. 7141, Boett nr. BB 294616, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, ca 2010, box, ytterkartong.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 176, Ref nr. L5.502.4, Boett nr. 32094434, damur, 22,5 x 27 (33,5) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, Ref nr. L600075172, cert, februari 2005, box.