Avslutad | Klassiska – Lördag 30 november 2013
RING, 18K guld/vitguld, cabochonslipad smaragd ca 8,00 ct, 17 briljantslipade och 4 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 10,8 g.
RING, 18K vitguld, 3 diamanter, briljant- och gammalslipade, 0,33 ctv, ca W(H)/VVS-VS, guldsmedjan Forsman & Gardfors, Umeå 1983, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g, en diamant med nagg på rondisten.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 64 briljantslip. diamanter ca 0,64 ctv, ca TCape/P, kors, 2,8 x 1,4 cm, kedjans längd 45 cm, vikt 7,8 g.
Smycken Safirring
CARMOSÈRING, 18K, vitguld, blå safir, 8 briljantslipade diamanter 0,63 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, Bo Cedstam, Stockholm 1978, stl 17 mm, vikt 4,3 g, safir med något slitna fasettkanter.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 1,67 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS-SI, Wasa Smycken, Stockholm 1972 stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 0,50 ct, 30 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca W(H)/SI1, 6 gammal- och briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, blå safirer (nagg, skador), rosenslipade diamanter, Atelier Ajour, Stockholm 1970, stl 17 mm, vikt 7,2 g, diamanter med nagg och mindre skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, Örns, Göteborg 1962, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g, en åttantslipad diamant med mindre skada.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Schalins, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,80 ct enligt gravyr, ca Light Yellow-Yellow/VS1, 20 briljantslipade diamanter 0,41 ctv, ca TCr-Ca/SI, stl 19,25 mm, vikt 10,7 g, svaga fattningar hos de mindre diamanterna.
TENNISARMBAND, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 10,6 g.
ARMBAND, 18K guld, imiationspärla 6 briljanter ca 0,18 ctv ca Cr/SI, Gunnar Fahlström, Stockholm 1956, 17,3 g.
Ring, platina, briljantslipad diamant ca 1,18 ctv, Cape/nagg och skada på rondist, små inneslutningar, 24 smaragder, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Edwardsson juvelerare Stockholm 1940-tal, vikt 5,9 g, smaragder skadade, saknar del.
ENSTENSRING, 18K vitguld, oval gammalslipad diamant ca 0,90 ct, ca W-TCr/SI-P, Thor Lindqvist Stockholm 1972, stl 15,5 mm, vikt 6,3 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, orientalisk pärla, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1915, längd 5 cm, vikt 10,9 g.
RING, 18K guld, 4 blå safirer ca 0,55 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.