Avslutad | Klassiska – Lördag 30 november 2013
KORS, 18K guld, imitationssten miligrif, oidentifierad mästare, vikt 1,2 g, sliten ögla.
BROSCH/HÄNGE, metall, granater, avtagbar del, 5,5 x 6,3 cm, granater med nagg, lagning, trasig ögla, etui.
ENGELBERT, 18K vitguld, smaragd ca 0,24 ct, briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, Stockholm 1988, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,90 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 42 cm, vikt 2,9 g.
GOLDEN LADY, pärlcollier, odlade pärlor, ca 7,80 mm, lås i 18K guld/vitguld med lapis lazuli, längd 2 cm, bajonettlås, collierets fulla längd 48 cm. Ett extralås medföljer, 18K guld, 10 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, vikt 3,2 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, briljanter 0,32 ctv enligt gravyr, ca W/VS, safir ca 0,82 ct, Guldsmed Christian Fredriksson, Stockholm 1986, stl 18,25, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 0,84 ctv, briljanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stift, vikt 3,3 g, en snurrebuss guld.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 4,9 g.
BROSCH, 18K guld, rosenstenslipad diamant, blå emalj, odlade och orientaliska pärlor, filigran, Johan Ludvig Friberg, Stockholm 1912, längd 10 cm, vikt 14,2 g, rosensten skadad.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g, en diamant med mindre skada på paviljongen.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCa(G-L)/SI, stift, vikt 1,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stift, vikt 1,4 g.
PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8,5 mm, ca 250 briljantslipade och 72 åttkantslipade diamanter, ca 5,80 ctv, ca TW/VS, 3 blå safirer ca 4,00 ctv, stämplat W.A. Bolin 1985.
CLIPSHÄNGE, 18K guld/rodierat guld, hjärta, 25 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VVS- VS, 1 cubic zirkonia, W.A. Bolin 1994, 3,1 x 2,8 cm, vikt 12,2 g.
KAFFEKANNA, silver, Johan Gottfrid Åhlén, Enköping 1870, nyrokoko, höjd ca 27 cm, vikt 801,5 g.
Silver Bricka
BRICKA, silver, Birmingham 1962, 46 x 35,5 cm, vikt 1442,8 g, borttagen gravyr undersida, repor.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,6 g.