181 - 200 av 303
1...91011...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 november 2013

Klubbad för

KORS, 18K guld, imitationssten miligrif, oidentifierad mästare, vikt 1,2 g, sliten ögla.

450 kr

Utrop: 500 kr

BROSCH/HÄNGE, metall, granater, avtagbar del, 5,5 x 6,3 cm, granater med nagg, lagning, trasig ögla, etui.

950 kr

Utrop: 600 kr

ENGELBERT, 18K vitguld, smaragd ca 0,24 ct, briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, Stockholm 1988, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,90 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 42 cm, vikt 2,9 g.

Utrop: 4 400 kr

GOLDEN LADY, pärlcollier, odlade pärlor, ca 7,80 mm, lås i 18K guld/vitguld med lapis lazuli, längd 2 cm, bajonettlås, collierets fulla längd 48 cm. Ett extralås medföljer, 18K guld, 10 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, vikt 3,2 g.

Utrop: 13 800 kr

CARMOSÈRING, 18K vitguld, briljanter 0,32 ctv enligt gravyr, ca W/VS, safir ca 0,82 ct, Guldsmed Christian Fredriksson, Stockholm 1986, stl 18,25, vikt 4,8 g.

Utrop: 4 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 0,84 ctv, briljanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stift, vikt 3,3 g, en snurrebuss guld.

Utrop: 5 100 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 4,9 g.

6 300 kr

Utrop: 7 200 kr

BROSCH, 18K guld, rosenstenslipad diamant, blå emalj, odlade och orientaliska pärlor, filigran, Johan Ludvig Friberg, Stockholm 1912, längd 10 cm, vikt 14,2 g, rosensten skadad.

Utrop: 5 100 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld/rosé, längd 18,3 cm, vikt 111,7 g.

Utrop: 31 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g, en diamant med mindre skada på paviljongen.

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCa(G-L)/SI, stift, vikt 1,5 g.

5 100 kr

Utrop: 5 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stift, vikt 1,4 g.

Utrop: 5 800 kr

PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8,5 mm, ca 250 briljantslipade och 72 åttkantslipade diamanter, ca 5,80 ctv, ca TW/VS, 3 blå safirer ca 4,00 ctv, stämplat W.A. Bolin 1985.

Utrop: 49 000 kr

CLIPSHÄNGE, 18K guld/rodierat guld, hjärta, 25 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VVS- VS, 1 cubic zirkonia, W.A. Bolin 1994, 3,1 x 2,8 cm, vikt 12,2 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

KAFFEKANNA, silver, Johan Gottfrid Åhlén, Enköping 1870, nyrokoko, höjd ca 27 cm, vikt 801,5 g.

Utrop: 3 900 kr

Silver Bricka

BRICKA, silver, Birmingham 1962, 46 x 35,5 cm, vikt 1442,8 g, borttagen gravyr undersida, repor.

Utrop: 6 900 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,5 g.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,6 g.

Utrop: 8 900 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,32 ctv, enligt gravyr, ca TW/VS, längd 17 cm, vikt 15,1 g, medföljer extra länkbitar.

11 800 kr

Utrop: 13 400 kr