Avslutad | Klassiska – Lördag 30 november 2013
OLE LYNGGAARD, manschettknappar, 18K guld, svensk kontrollstämpel, vikt 13,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,66 ct, ca TW(F)/VVS-VS, GD & Co Malmö 1965, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, antika, GD & Co Malmö 1875, krokar, längd 5,9 cm, vikt 4,6 g, bucklor.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 32 smaragdslipade smaragder ca 6,00 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, längd 4 cm, vikt 16,3 g, stift/clips.
ARMRING, 18K guld, smaragder, rubiner och safirer, 60 åttkantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca W(H)/VS-SI, diameter 5,5 cm, vikt 20,1 g, skev skena.
Silver Fat
FAT, sterling silver, 22 inlagda mynt från olika länder, Hamilton & Inches, Edinburgh, 1895, 32×48 cm, vikt 1400,9 g, lagad i botten.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,53 ctv enlig gravyr, ca TW-W/VS-P, stl 17+ mm, Finland år 1977, vikt 4,4 g.
BRÄNNVINSSKED, silver, 1700-tal, gravyrdekoration, okänd stämpel, längd 17,3 g, skopa trasig med nötta kanter, vikt 32,8 g.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver med handtag i trä, Friedrich Petschler, Göteborg 1813-1840, skopa invändigt förgylld, längd ca 39 cm, lagning, mindre repor.
2 KRYDDKAR med 2 skedar, silver, Duncan Urquhart & Naphtali Hart, London 1789, invändigt förgyllda, godronnerad kant, står på 4 kulfötter, vikt 151,2 g, 2 skedar, oläsliga mästarstämplar, London 1831, 21,9 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd 2,57 ct enligt gravyr, 18 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Evert Gustafsson, Stockholm 1992, stl 18 mm, vikt 7,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VS2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, mittstenen med nagg vid rondist samt planslipad kulett.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G)/SI, 12 blå safirer, Jovenia, Stockholm, stl 18 mm, vikt 6,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, 21 rosenslipade diamanter, längd 62 cm, vikt 6,2 g.
BROSCH, 18K guld/platina, 91 gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW/VS-SI, längd 5 cm, vikt 6,7 g.
BROSCH, 18K guld, blå emalj, 5 orientaliska pärlor, Malmö 1918, mått 2,8 x 4,6 cm, vikt 15,2 g, emaljskador.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, safir, rubin, smaragd, 2 rosenslipade diamanter, mått 2,5 x 4,8 cm, vikt 15,7 g, ostämplad.