Avslutad | Klassiska – Lördag 30 november 2013
BÄGARE, silver, höjd 7,3 cm, sked och suckett, en liten skål, vikt 79,0 ryska stämplar
RING, 18K vitguld, briljant ca 1,53 ct, ca LB/SI2, 54 svarta diamanter, ca 2,70 ctv, stl 17,75, vikt 10,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,87 ct, ca Cr-TCa/SI2, stl 16,75, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 11,2 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ct, ca W-CR/SI-P, vikt 6,4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 1,50 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, rubin med aningen slitna fasettkanter.
ARMBAND, förgyllt silver, ametister, odlade pärlor, mindre orientaliska pärlor, troligen Österrike-Ungern, längd 18 cm, vikt 39,3 g.
RING, förgyllt silver, skena i 18K guld, ametist, orientaliska pärlor, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g, omarbetad med nyinsatt skena.
SMYCKESET, brosch, örhängen, silver, markasiter, ametister, druvklasar, örhängen med skruvmekanism, totalvikt 33,4 g.
ÖRHÄNGEN, platina, 20 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, vikt 20,2 g, huggies, etui.
SCHALIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,75 ctv W(H)/VS1, GIA Diamond dossier 5106716848, laserinskription, cut grade: excellent, stl 16 mm, vikt 3,4, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, ca 7,25 mm, off round, lås i silver, säkerhetskedja, längd ca 45-48 cm.
COLLIER, 18K guld, 61 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VS, innermått ca 12x14 cm, Italien, skadad länk, vikt 68,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, vikt 10,8 g, stift/clips.