Avslutad | Klassiska – Lördag 30 november 2013
PÄRLCOLLIER, äkta pärlor samt odlade pärlor ca 0,9-3,0 mm, doserat, lås i 18K guld, längd 43 cm.
Silver Etui
CIGARETTBURK, silver, förgylld invändigt, svensk importstämpel, höjd 19 cm, vikt 747,3 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, orientalisk pärla ca 5,5 mm, 10 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W(H)/VS, Stockholm 1924, längd 18 cm, vikt 10,1 g, 3 diamanter har mindre skador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,75 -7 mm, lås i 18K guld, landstingssymbol, gravyr, längd 45,5 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca Brown/P1, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, mediumslilpad diamant ca 1,33 ctv, ca Ca(M)/P2, 2 briljatslipade diamanter ca 0,04 ctv ca Cr(J)/SI-P, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv ca W(H)/SI, baguettslipade diamanter ca 0,12 ctv ca W(H)/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,4 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 94 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/SI, längd 18 cm, vikt 14,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,6 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,3 g, gravyr.
COLLIER, snidad rosa/vit korall i form av en ros och korallkulor 5,25 mm, 14K guld/gulmetall, längd 43 cm.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca River-CR/VS2, HRD cert på 1 diamant F1300048003, 0,37 ct, River/VS2, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, peridot ca 4,00 ct, 20 briljanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, längd ca 40 cm, vikt 7,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, 5 peridoter 12,66 ctv, längd 40 cm, vikt 8,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, Cr(J)/SI2, HRD cert 11027376065, stl 19 mm, vikt 4,2 g, Bergkvara.