Avslutad | Klockor – Lördag 7 december 2013
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 13352050, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-10, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1952.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 13832109, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-16, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1953.
Klockor Candino
CANDINO, "Tre Kronor", herrur, 35 mm, Cal ETA 2750, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, militärgravyr (1331/10511), NATO-band, ca 1970.
OMEGA, Seamaster Jubilee, Cal 1426, Serie nr. 48059974, PIC nr. 7980.11.30, Ref nr. BA 596.774, Boett nr. BA 596774 CZ, damur, 22,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, ca 1987.
must de CARTIER, Tank, Cal 81, Serie nr. 52869, Ref nr. 6 81006, Boett nr. 49331, herrur, 23,5 x 23 (31) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, originalspänne, cert, september 1987.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, herrur, 35 mm, Cal 89, Serie nr. 1369917, Boett nr. 1325017, stål (staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1956.
must de CARTIER, Tank, Cal 66, Serie nr. 64177, Ref nr. 3 66001, Boett nr. 64779, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, cert, september 1987.
OMEGA, Seamaster, Dynamic II, Cal 1426, Serie nr. 47428681, Ref nr. SR 596.0066, Boett nr. 596.0066/796.0860, damur, 26,5 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, gummiband, viklås, Ref nr. 35/1022, ca 1984.
must de CARTIER, VLC, Cal 90, Serie nr. 026636, Ref nr. 590004, damur, 24 mm, förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, skadad urtavla, integrerat läderband, viklås, ca 1993.
OMEGA, Constellation ´95, Cal 1456, Serie nr. 56341390, PIC nr. 1272.30.00, Ref nr. DB 795.1202, Boett nr. 795.1202, damur, 25,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 6552/864, cert, mars 2000, box, ytterkartong.
Klockor Illinois Watch Co.
ILLINOIS, fickur, 58 mm, Cal 89 (17 stenar, 18 size), Serie nr. 2304652, Boett nr. 4231435, silver (925), ankargång, sk "Montgomeryurtavla", skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
Klockor Illinois Watch Co.
ILLINOIS WATCH COMPANY, Bunn Special, fickur, 53,5 mm, savonett, Cal Bunn Special (21 stenar, 18 size), Serie nr. 1973915, Boett nr. 82877, doublé, ankargång, skadad urtavla, mönster, motiv, ca 1907.
Klockor Piaget
PIAGET, herrur, 33,5 mm, Cal ETA 2390, Ref nr. 10090, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1960.
JAEGER-LE COULTRE, herrur, 34,5 mm, Cal K 812, Serie nr. 1368896, Ref nr. 388-310, Boett nr. 444973, doublé, hammarautomat, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, ca 1959.
CENTRAL, fickur, 49,5 mm, Boett nr. 200249/40, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1930.
BREITLING, J-Class, Cal ETA 2892 A2, Serie nr. 2874, Ref nr. 80250, herrur, 39,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, 4 st. skruvar till vridring saknas, UTC, Serie nr. 2788, Ref nr. 81500, bicolour, quartz, safirglas, skadad urtavla, defekt (rostskadad), Rouleauxlänk (stål), viklås, ca 1990.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, SWISS-T<25), Chronometer, Ref nr. 16618, Serie nr. X749781, Cal 3135, Verk nr. 7262075, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 92908A-X6/46 B, totalvikt 174,4 gram, cert, april 2000, träbox.
SEIKO, (100M), Cal 7N82, Serie nr. 010102, Ref nr. SXDB82P1, Boett nr. 7N82-0FT0, damur, 34 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, ca 2010.
CARTIER, Ballon blue de Cartier, Cal 049 (ETA 28922), Ref nr. W69005Z2, Boett nr. 8911ONX / 2998, herrur, 42,1 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. CEND, totalvikt 217,2 gram, cert (ej ifylt), ca 2008, box (ej komplett), ytterkartong.
CARTIER, Tortue, Perpetual Calendar, Cal 9422 MC (700), Verk nr. 930, Serie nr. 113 / 3465A, Ref nr. W1580045, Boett nr. 3465A, herrur, 45,6 x 51 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, glasbaksida, läderband, viklås, cert, april 2013, box, ytterkartong, klockuppdragare, ytterkartong.