Avslutad | Klockor – Lördag 7 december 2013
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 26 mm, Ref nr. 11/12.2, Boett nr. 0865156, doublé, quartz, mineralglas, 11 st. utbytbara färgringar, integrerad originallänk, cert, juni 1993, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cosmic, Cal 752, Serie nr. 26999294, Ref nr. ST 166.036, Boett nr. 166.036, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1968.
Klockor Franck Muller
FRANCK MULLER, Geneve, Conquistador, Cal 2800 SC (ETA 2892A2. VBV8ZCZ F), Serie nr. 2354, Ref nr. 8005 SC, herrur, 35 x 40,5 (49) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2003.
ISAC BERGER, A Coppenhagen, fickur, 45,5 mm, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, glas löst, glas skadat, bucklor, ca 1760.
ESTIENNE BAILLON, fickur, 46 mm, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1760.
Klockor Illinois Watch Co.
ILLINOIS, "Sixty Hour" fickur, 51 mm, Cal Bunn Special, (21 stenar, 16 size), Serie nr. 5164986, Boett nr. 8389995, doublé (gold filled), ankargång, skadad urtavla, boett märkt "Bunn Special, Model 29", ca 1929.
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-pan", Cal 561, Serie nr. 23954361, Ref nr. BA 168.006, Boett nr. 168005/6, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1966.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 1601, Serie nr. 2443041, Cal 1570, Boett nr. 1601, Verk nr. D723115, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 6251H, tillverkad andra kvartalet 1970.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Chronometer, Ref nr. 15200, Serie nr. P176565, Cal 3135, Verk nr. 3 8582022, Boett nr. 2120, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-AB4/557 B, ca 2000.
MORMORSUR, 36 mm, Boett nr. 47729, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1895, nyckel.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Mailibu, Ref nr. MV 045047, Boett nr. 2310720, damur, 27 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert (ej komplett), ca 1994, box, ytterkartong.
CERTINA, frackur, 40 mm, Cal 28-10, Ref nr. 7010.033, Boett nr. 658393, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1970, etui.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Genève, Classima, Executives, Cal BM 110200 (ETA), Serie nr. 5911261, Ref nr. MOA08688, Boett nr. 65558, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert, december 2012, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 286, Serie nr. 19526864, Ref nr. MD 135.003, Boett nr. 135.003-62-SC, herrur, 35 mm, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1962.
OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 564, Serie nr. 26326991, Ref nr. CD 168.017, Boett nr. CD 168017 SP, herrur, 35,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1968.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Vivianna Oval, Serie nr. 002540, Boett nr. 322, damur, 40,5 x 35 mm, stål, quartz, safirglas, integrerat läderband, originalspänne, extra läderband, ca 2009, box.
OMEGA, s.k. "Phileas Fogg", fickur, 49,5 mm, Cal 40,6L T1, Serie nr. 6873340, Ref nr. GB 311 LV, Boett nr. 7302861, silver, ankargång, urtavla med världstider, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1926.