Avslutad | Klockor – Lördag 7 december 2013
ZENITH, Defy, Cal 2562 PC, Ref nr. 755 D 531, Boett nr. 14 3, herrur, 36 x 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
IWC, Schaffhausen, Pilot Classic, Cal 79320, Serie nr. 3376108, Ref nr. 3717-01, Boett nr. 5001512, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne, cert, maj 2012.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 69173, Serie nr. 8444750, Cal 2135, Verk nr. 181117, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-I5/468 B, ca 1984.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 69173, Serie nr. T192174, Cal 2135, Verk nr. 3289734, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523 D-18-V6/468 B, ca 1996.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Royal Oak Square, Cal 2502, Verk nr. 222409, Boett nr. B68703, damur, 25 x 32,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1978.
Klockor Breguet
BREGUET, Type XXI, retour en vol, Cal 5840/1, Serie nr. 0148187, Ref nr. 3810ST/92/9ZU, Boett nr. 80974, kronograf (flyback), herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, ca 2008.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II, Chronometer (SWISS), Ref nr. 16570, Serie nr. A597202, Cal 3185, Verk nr. 3 8463171, Boett nr. 16570, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790-X10/501 B, ca 1999.
CARTIER, Santos Demoiselle, Cal , Ref nr. W25064Z5, Boett nr. 701503LX/2698, damur, 21,65 x 28,25 mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. PBLE, cert, september 2006, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cal 610, Serie nr. 17533147, Ref nr. OT 14740, Boett nr. 14740 SC-1, herrur, 34,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Chronograph, Cal SS G3 (Valjoux 7750), Serie nr. 1040, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, augusti 2009, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Trinity, Cal 157.06, Serie nr. 2735 / PL16963, damur, 27 mm, förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 2000.
SEIKO, (50M), damur, 28 mm, Cal 7N82, Serie nr. 880042, Boett nr. 7N82-ODZO, stål, quartz, hardlexglas, datum, diamanturtavla (8 st. 8/8), originallänk, viklås, ca 2008.
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 484, Serie nr. 27070765, Boett nr. A19656/7205, 18K guld, manuell, safirglas, formverk, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 157-160 mm, totalvikt 29,1 gram, Ref nr. 711.1258, ca 1968.
JAEGER LE-COULTRE, damur, 17,5 mm, Serie nr. 2003396, Ref nr. 956, Boett nr. 1091952 A, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 170-174 mm, totalvikt 34,5 gram, ca 1969.
K.J. JOHANNESSON, Stockholm, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 433548/52, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1940, fickurskedja i gulmetall, etui (A.G.Dufva, AB, Hovjuvelerare, Stockholm).
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 66339, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, mönster, bucklor, ca 1890.
CH.F.TISSOT & FILS, Locle, frackur, 48 mm, Boett nr. 390485, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bygel saknas, mönster, bucklor, ca 1940.
LONGINES, fickur, 49,5 mm, savonett, Cal 19.80, Serie nr. 2815028, Boett nr. 2815028, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, monogram, bucklor, ca 1912.
TOBIAS, fickur, 46 mm, savonett, Boett nr. 106275, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 14K guld, mönster, bucklor, ca 1880.