Avslutad | Klockor – Lördag 7 december 2013
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, herrur, 34 mm, Cal ETA, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 2004.
PARTEX, "Tachy", kronograf, Cal Valjoux 7734, Boett nr. TR652WT57, herrur, 37 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1970.
must de CARTIER, Collisée, Cal 90, Serie nr. 049678, Ref nr. 590002, damur, 24 mm, förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, läderband, originalspänne, cert, maj 1990, box.
CERTINA, damur, 23 mm, Ref nr. 322.7156.46, Boett nr. TKQ-HA-11703, doublé, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 48039, ca 2009, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, ´95, Cal ETA 976.001, Serie nr. 58405269, PIC nr. 1272.15.00, Boett nr. 795.1202, damur, 25,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, diamanturtavla (12 st. 8/8, 0,05 ctv), defekt, OBS urverk ej signerat, integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 6552/864, ca 2002.
MONARK, fickur, 50 mm, Boett nr. 110209, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
BREITLING, Chronomat, Cal Valjoux 7750, Serie nr. 1 13093, Ref nr. B13047, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, raider ("15") saknas, UTC, Serie nr. 0696, Ref nr. B61172, bicolour, quartz, safirglas, skadad urtavla, Pilotlänk i stål/guld, viklås, Ref nr. I1895, ca 1995.
OMEGA, mormorsur, 33 mm, Boett nr. 1692377, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, delar saknas, mönster, monogram, ca 1898.
CARTIER, Tank Américaine, Cal 157, Boett nr. 1713/SM13966, damur, 19 x 27,5 (34,5) mm, 18K vitguld, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i 18K vitguld, cert, april 2000, box.
CARTIER, Tank Américaine, Cal 157, Boett nr. 1710/CC508234, damur, 19 x 27,5 (34,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas, originallänk, viklås, totalvikt 80 gram, cert, januari 1998, box.
Klocktillbehör Boxar och etuier
UNDERWOOD, uppdragsbox med plats för 12 st. armbandsur, Ref nr. UN/818, tan, drivs med batteri / nätkabel.
CVSTOS, Challenge Chrono, "Tachymetèr", Cal 557 (ETA 7750), Boett nr. 1139 ST, kronograf, herrur, 41 x 50 mm, svart stål, automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås, cert, april 2009, box, ytterkartong.
Visa varaKlockor Franck Muller
FRANCK MULLER, Geneve, Casablanca, Cal 2800 SC (ETA 2892-A2), Serie nr. 2591, Ref nr. 8880 C DT, herrur, 39 x 46,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, mars 2008, box, ytterkartong.
Klockor Ferrari
FERRARI, Engineered by Officine Panerai, Chronometre, Cal (ETA A05511), Verk nr. 494370, Serie nr. F B139/500, Ref nr. FER 00002, Boett nr. F6654 BB / 1227965, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, gummiband, viklås, cert, mars 2008, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. F B139/500).
TAG HEUER, Microtimer, Cal HR 03 (Valtronic), Serie nr. DH4465, Ref nr. CS 111C-0, kronograf (1/1000), herrur, 38 x 34 mm, digital, stål, quartz, safirglas, gummiband, viklås, Ref nr. FC 5016-F A1, cert, mars 2004, box, ytterkartong.
Visa varaKlockor Locman
LOCMAN, Italy, Panorama, Cal ETA 2894-2, Serie nr. 00256, Ref nr. 155, kronograf, herrur, 37 x 41 (50) mm, titan, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås (stål), cert, decmber 2006, etui. Limiterad och numrerad (Nr. 256/1000).
Visa varaKlockor Locman
LOCMAN, Italy, 1970 Titanium, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 1348, Ref nr. 1975, herrur, 47 mm, titan, automatisk, mineralglas (skadat), datum, kolfiberurtavla, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, december 2004, etui.
Visa varaKlockor Locman
LOCMAN, Italy, Tremila, Cal Miyota, Serie nr. N.C 0375, Ref nr. 263, herrur, 40,5 mm, carbon/titan/stål/gummi, automatisk, mineralglas, datum, kolfiberurtavla, integrerat gummiband, originalspänne, ca 2007, etui.
Visa varaKlockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Ferrari, Cal , Serie nr. 6139, Ref nr. 8020, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, cert, september 1997, box.