Avslutad | Klockor – Lördag 7 december 2013
BREITLING, Chrono Sextant, Cal 1270, Serie nr. 2982, Ref nr. B55045/80350, kronograf (defekt), herrur, 36 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, 3 st. skruvar saknas till glasringen, läderband, originalspänne, ca 1992, box.
Klockor Ebel
EBEL, damur, 11 x 26 mm, Boett nr. 516363, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1940.
FICKUR, 52,5 mm, savonett, Boett nr. 195262, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1915.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4545623, Boett nr. 5192109, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1913.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, herrur, 34 mm, Serie nr. X381859, Ref nr. 5569, doublé (10 micron), quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 2000.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Genève, Linea, Cal 5057, Ref nr. MVO45182, Serie nr. 3156440, damur, 27 mm, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 2000.
BREITLING, New Pluton 3100, Cal B232, Serie nr. 43752, Ref nr. A51037, herrur, 41,5 mm, stål, quartz, mineralglas (skadat), analog/digital, alarm, skadad urtavla, defekt, tryckknapp saknas, läderband, originalspänne (ej tidsenligt), ca 1992.
ZENITH, fickur, 50 mm, Serie nr. 2498991, Boett nr. 247595, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, löst glas, gravyr, bucklor, ca 1925, skinnpåse.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Gran´Sport, Cal 960R, Serie nr. 1950134, Ref nr. 290.880.602, Boett nr. 290.8.60, herrur, 26,5 x 36 (43,5) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, cert, januari 2003, box.
JAEGER-LE COULTRE, herrur, 33,5 mm, Cal K 8181C, Serie nr. 1391981, Ref nr. 1901, Boett nr. 797907, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1959.
OMEGA, Constellation, s.k. "Pie-pan", Chronometer, Cal 561, Serie nr. 23867079, Ref nr. BA 168.0010, Boett nr. 168.010/11, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, läderband, ca 1966.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Tango, Serie nr. V868307, Boett nr. 5599, herrur, 39 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, G2.08, ca 2008.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, designad av Thorup & Bonderup, Ref nr. 347, Boett nr. 17848, herrur, 34 mm, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, skadad boett, originallänk, längd 165 mm, ca 2000.
Klockor Lapponia
LAPPONIA, Kitty Hawk, design Björn Weckström, damur, 19 x 28 mm, silver, quartz, safirglas, integrerad originallänk, stämplad MET, U8, ca 2000.
OMEGA, mormorsur, 34 mm, savonett, Boett nr. 3840432, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, monogram, ca 1906.
CINY, herrur, 34 mm, Cal Fontainemelon 974, Boett nr. 7819, 18K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1960.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 79160, Serie nr. K471295, Cal 2235, Verk nr. A 0733867, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78240-DE11/590 B, cert, maj 2002, box, ytterkartong.
Klockor Bernhard H. Mayer
BERNHARD H. MAYER, Sphere of Silence, Limited Edition, Cal SW 200, Serie nr. 2002/4999, Ref nr. 467.348, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, ca 2008.
Klockor Gucci
GUCCI, herrur, 38,5 x 28 mm, Ref nr. 100M, Boett nr. 10010989, stål, quartz, safirglas, datum, gummiband, originalspänne, ca 2005.