Avslutad | Klockor – Lördag 5 oktober 2013
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Hampton Milleis, Cal 8395 (ETA 2000-1), Serie nr. 3115536, Ref nr. MVO45227, herrur, 26 x 32,5 x (40) mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, viklås (stål), cert (ej komplett), ca 2000, box, ytterkartong.
MORMORSUR, 37,5 mm, Boett nr. 67458, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1870.
MORMORSUR, 30 mm, Boett nr. 35895, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 169623, Serie nr. F531003, Cal 2235, Verk nr. A 1577313, Boett nr. 2270, damur, 29 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78733-AD6, cert, oktober 2004, box, ytterkartong.
Klockor Locman
LOCMAN, Italy, Panorama, Serie nr. B2534, Ref nr. 151, damur, 28,5 x 32 (39) mm, stål, quartz, mineralglas (skadat), datum, pärlemorurtavla, briljanter på boetten (36 st. C/SI, ca 0,54 ctv), originallänk, viklås, ca 2006, box (ej komplett).
CARTIER, Tank Francaise, Cal 057, Boett nr. 2384 / BB114619, damur, 20,5 x 18 (25) mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. CCEF, ca 2001, box.
Klockor Locman
LOCMAN, Italy, Crazy Horse, "Full pave", Serie nr. 02099, Ref nr. 161, kronograf, midsize, 38 mm, stål, quartz, mineralglas (skadat), datum, pärlemorurtavla, briljantkrans (40 st. W/VS-SI, ca 0,62 ctv), briljandet på boetten (24 st. W/VS-SI, ca 0,36 ctv), läderband, originalspänne, cert (ej komplett), ca november 2005, box.
BREITLING Montbrillant Légende, Chronometre, Cal 23 (ETA 7753), Verk nr. 2304540, Serie nr. 2304540, Ref nr. A23340, Boett nr. 1807 B3, kronograf, herrur, 47 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar räknesticka, skadad urtavla, integrerad Navitimerlänk, viklås, Ref nr. S2807/445A, cert, september 2008, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 79160, Serie nr. K471295, Cal 2235, Verk nr. A 0733867, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78240-DE11/590 B, cert, maj 2002, box, ytterkartong.
BREITLING, Colt Oceane (500M / 1650FT), Chronometre, Cal 57, Verk nr. 66422, Serie nr. 66422, Ref nr. A57350, damur, 32,6 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2000, cert (ej komplett) box (skadad).
BREITLING, Chronomat, "Tachymeter", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 1 36662, Ref nr. B13050.1, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, UTC, Serie nr. 9886, Ref nr. B61072, bicolour, quartz, safirglas, skadad urtavla, Pilotlänk, viklås, Ref nr. 1594, ca 1994, servicebox.
JAEGER-LE COULTRE, Genève, "Türler", damur, 26 mm, Cal 818/2, Serie nr. 2095090, Ref nr. 526.22, Boett nr. 22/19066/1336064, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk (skadad), längd 173-181 mm, totalvikt 59,4 gram, ca 1970, box.
Klockor Movado
MOVADO, Museum, Ref nr. 84.45.1891, Boett nr. 9140905, herrur, 34,5 mm, stål, quartz, safirglas, integrerad originallänk, Ref nr. A052.G/K12H, längd 209 mm, ca 2000, box.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Tango, Ref nr. 5980, Boett nr. K000039, herrur, 22 x 37 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. G1.02, ca 2000, box, ytterkartong.
OMEGA, De Ville, Cal 620, Serie nr. 22138940, Ref nr. MD 111.0016, Boett nr. 111.016, herrur, 22,5 x 34,5 (41) mm, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1965.
Klockor Gant
GANT, Sea Gate, Ref nr. W10084, Serie nr. 1949/1949, kronograf, herrur, 46 mm, svart stål, quartz, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, integrerad originallänk, viklås, cert (ej komplett), ca 2010, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1949/1949).
LONGINES, Hydro Conquest (300m/1000ft), Cal 541, Ref nr. L3.643.4.56.6, Boett nr. 36995967, kronograf, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600123881, cert (ej komplett), ca 2011, box, ytterkartong (skadad).
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, "VW Limited", Cal SS G6, Serie nr. 402, kronograf, herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, datum, gummiband, originalspänne, cert, december 2010, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Double Eagle, Co-Axial, Chronometer, "Tachymètre", Cal 3313 B, Verk nr. 78300390, Serie nr. 78300390, PIC nr. 1519.51.00, Ref nr. ST 378.1201, Boett nr. 378.1201, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad glasring, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1653/936, cert, mars 2007, box, ytterkartong.