Avslutad | Moderna – Lördag 14 september 2013
EFVA ATTLING, hänge/kedja, Little Rose Petal, sterlingsilver, längd 40 cm, vikt 8,4 g, originalask.
GEORG JENSEN, ring, Daisy, sterlingsilver, vit emalj, stl 17 mm, vikt 2,7 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,46 ct TW/SI, 30 briljanter samt 8 prinsesslipade diamanter ca 0,55 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 9,3 g.
GEORG JENSEN, 8 årsskedar, förgyllt silver, blommönster i emalj, år 1975 och 1977-1983, längd 14,6 cm, vikt totalt 359,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K vitguld/roséguld, ca 95 åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, vikt 4,3 g, längd 40 cm.
GEORG JENSEN, armband, silver, design Edvard Kindt-Larsen, nr 103, längd 18,5 cm, Danmark efter år 1945, svenska kontrollstämplar, vikt 66,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca LBR/P, längd 38 cm, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K roséguld, hjärtan, 18 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, längd 40 cm, vikt 1,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca TW/SI, längd 1,2 cm, kedjans längd 45 cm, vikt totalt 5 g.
ATELIER AJOUR, alliansring, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, Stockholm år 1996, vikt 4,4 g, nagg i rondister.
GEORG JENSEN, matsilver, 12 delar; 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, längd 18,5 respektive 23 cm, knivblad i rostfritt stål, stämplat Georg Jensen & Wendel A/S, svenska kontrollstämplar, silvervikt ca 390 g, monogram, linda.
STJÄRNRINGEN, enstensring, Pallas, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca TW/SI 1, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
GEORG JENSEN, brosch, Moonlight Grapes, design Harald Nielsen, nr 217 A, silver, längd 4,5 cm, Danmark, stämpeln visar på tillverkning mellan åren 1933-1944, svenska kontrollstämplar, vikt 7,1 g.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 50A, silver, det ena örhänget är stämplat Georg Jensen & Wendel och det andra har en stämpel för tillverkning mellan åren 1933-44, svensk kontrollstämpel, vikt 6,3 g, clips.
SCHALIN, ring, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter 0,14 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 8,4 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 3 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca W/VS, Schalin, stl 16,25 mm, vikt 6,5 g.