Avslutad | Moderna – Lördag 14 september 2013
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,5 mm, Lyxxa i Helsingborg, vikt 8,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 6,3 g.
RING, 20K guld/18K vitguld, 1 droppslipad och 14 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCA/VS-P, stl 17,5 mm, ringskenans insida stämplad GF Hallengren, Malmö 1913, ringskenans sida stämplad Gaudy, vikt 11 g, en diamant på ringskenans sida är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 hjärtslipade rosa topaser ca 40 ctv, 2 hjärtslipade blå safirer ca 1,90 ctv, 2 briljanter ca 0,20 ctv, krokar, vikt 13,2 g.
RING, 14K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 2,40 ct, nagg på underdelen, 30 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/P, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,15 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g.
GEORG JENSEN, dessertsked, silver, modell Konge/Acorn, längd 15 cm, vikt 34,1 g, orginaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljanter ca 0,94 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, 7 runt fasetterade rubiner, stl 16,25 mm, Michael Persson Carling, Göteborg 2008, vikt 23,8 g, slitna fasettkanter och håligheter som når ytan i rubinerna, originaletui.
BENGT LILJEDAHL, armring, sterlingsilver, Stockholm 1968, mått 6x6 cm, vikt 33,1 g. (d)
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Guldbolaget i Bergkvara, stl 17 mm, vikt 7,0 g, gravyr.
ARMBAND, 18K guld, ametister, granater, citriner, Italien, längd 20 cm, vikt 22,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ametister, granater, citriner, Italien, stift, längd 4,3 cm, vikt 8,4 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, hematit, briljantslipad diamant 0,05 ct W/VS, pärlcollier medfölljer, odlade pärlor, behov av omträdning.
ALTON, armring, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, ca W/VS, KE Palmberg 1975, längd ca 18 cm, vikt 22 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenpärlor ca 10 mm, diamanter 0,60 ctv, ca W/SI, stift, vikt 5,5 g.