Avslutad | Moderna – Lördag 14 september 2013
RING, silver, cabochonslipad ametist, Smyckesmederna Dahlquist & Barve, Visby, stl 15,25 mm, vikt 8,4 g, ametisten sitter löst i sin fattning.
ARMBAND, silver, cabochonslipade ametister, inneslutningar som når ytan, Gussi- Smycken Ab, Malmö 1952, längd 20,5 cm, vikt 35,8 g, säkerhetskedja.
ARMRING, 18K guld, mönstrad utsida, G. Löfgren, Stockholm 1942, längd 20 cm, vikt 22,1 g, mindre buckla.
LAPPONIA, 18K guld/platina, 4 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca TW/VS, Björn Weckström, Finland 1981, längd 38,5 cm, vikt 5,4 g.
ATELIER BORGILA, manschettknappar, sterlingsilver, Stockholm 1965, vikt 20,3 g. macnshettknappar, 18K guld, vikt 26,5 g.
ATELIER BORGILA, manschettknappar, silver, blå emalj, navetteformade, Stockholm 1957, vikt 13,4 g.
SPORRONG, manschettknappar, 18K guld, Stockholm 1964, vikt 20,4 g, gravyr på undersidan.
HÄNGE, 18K guld, barockpärla ca 21x15 mm, 2 briljanter ca 0,08 ctv, vikt 22,7 g, läderrem med lås i 18K guld.
ALTON, armring, sterlingsilver, KE Palmgren 1974, vikt 31 g, öppningsbar, några små repor, mindre bucklor.
ARMBAND, 14K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCR-CA/SI-P längd 19 cm, vikt 8,9 g.
LAPPONIA, collier, 18K guld, 4 odlade pärlor ca 3,2 mm, Finland 1999, längd 46,5 cm, vikt 11,1 g.
LAPPONIA, armband, 18K guld, 12 odlade pärlor 3,2 mm, Finland 2000, längd 19 cm, vikt 5,4 g.
RING, 18K guld, 12 prinsesslipade diamanter och 36 briljantslipade diamanter 1,85 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, Berggrens juveler, Stockholm år 2007, vikt 15,2 g, en prinsesslipad diamant är skadad.