Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2013
COLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, bruna, ca 8 mm, ca 14X8 mm, längd 40 cm, vikt 30,1 g.
COLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, grå, ca 12X8 mm, lila stenar, sodalit, längd 44 cm, vikt 23,6 g.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 9 mm, längd 60 cm, vikt 11,8 g.
2 RINGAR, vitmetall, ametister, och aventurin kvarts, stl ca 17- 18 mm, går att justera.
ARMBAND, vitmetall, färgstenar, ametist, agat, rosenkvarts, aventurin kvarts, längd 16 cm.
HÄNGE/KEDJA,18K vitguld, fjäril, 4 aquamarin ca 0,39 ctv, rosa turmalin ca 0,09 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, kedja 40 cm, vikt 4,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca TRC-CR/VS stl 16,75 mm, vikt 4,8 g
RING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant, 14 åttkantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5 g.
RING, 18K vitguld, 2 mediumslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, 2 nagg, 2 rosenstenar, stl 17,75 mm, platina i överdelen, vikt 2,7 g.