461 - 473 av 473
1...222324 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2013

Klubbad för

SERVERINGSBESTICK, silver och stål, modell Rosen, David Andersen, Stockholm 1917, längd 27,5 cm respektive 24,8 cm, total vikt 202,8 g.

Utrop: 1 400 kr

TÅRTSPADE, silver, modell Olga, G Dahlgren, Malmö 1855, graverat motiv kärlekspar i roddbåt, längd 29 cm, vikt 76,8 g.

Utrop: 1 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca W(H)/VVS, Gunnar Guldsmedja Stockholm 1976, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, en diamant med skada på rondisten, slitna klor.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

Accessoarer Övrigt

MONTBLANC, brevöppnare, svart plast, förgylld metall, originaletui.

300 kr

Utrop: 350 kr

COLLIER, silver, längd ca 42 - 45 cm, vikt 17,9 g.

250 kr

Utrop: 225 kr

BROSCH, sterling silver, löv, 4,7 x 4,3 cm, Birks.

Utrop: 350 kr

Silver Fat

WIWEN NILSSON, silver, Lund 1950, fat, gravyr, diameter 7,5 cm, vikt 31 g.

400 kr

Utrop: 225 kr

MUGG, silver, CG Hallberg, Stockholm 1937, gravyr, höjd 8 cm, vikt 93,8 g.

Utrop: 575 kr

RING, 14K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 5 g.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 14K vitguld, smaragd, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv ca W(H)/P, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g, en diamant skadad, smaragden med nagg.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 14K guld, 5 navettslipade safirer, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 15,75 mm, vikt 1,8 g.

600 kr

Utrop: 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/PI, vikt 0,9 g, stift.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

COLLIER, sterlingsilver, onyx och ametister, längd 41 cm, vikt 12,9 g.

350 kr

Utrop: 400 kr