Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2013
BROSCH/HÄNGE, ARMRING, gulmetall och granater, diameter 4,8 cm samt 5,8 cm, en sten skadad, ett par stenar med nagg.
COLLIER, silver, blå kalcedon, Stockholm 1956, diameter 10,5 cm, liten storlek, vikt 27,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca W/VS, MGAB Uppsala stl 15,5 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K guld, droppslipad ametist, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g.
RAGUSKED, silver, KC Hermann, Köpenhamn 1918, jugend, längd ca 27,5 cm vikt 92,1 g.
TÅRTSPADE, silver, Prahl, Köpenhamn 1871, längd 30 cm, modell gammal dansk, vikt 160,5 g.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, Ryssland, 1880-tal, spatelformat skaft, invändigt förgylld skopa, längd ca 29,5 cm, vikt 161,2 g.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, EA Körsner, Falun 1801, modell gammalsvensk, gravyr, längd 37 cm, vikt 227,6 g.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, CH Danzinger, Tyskland ca 1900, spatelformat skaft, längd ca 35 cm, vikt 182,4 g.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, William Lyon, Göteborg 1858, skaft med vinrankor i relief, skopa invändigt förgylld, längd ca 37 cm, vikt 129,4 g.