Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2013
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,17 ct, ca TW(F)/VS, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g.
ARMRING, silver, svart emalj, orientaliska pärlor, antik, diameter 5,6 cm, emajskador.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 5,9 mm odlad pärla, 7 diamanter ca 0,04 ctv, Veneziakedja 41 cm, vikt 4,2 g.
ARMBAND OCH HÄNGE förgyllt silver, blå och vit emalj, hjärtan, längd 15 cm resp. 1,5 cm, danskstämplat armband, tot. vikt 9,6 g.
GEORG JENSEN, Hänge/kedja förgylld brons, spegel, Ole Bent Pedersen, 1980-tal, ca 57cm, kedja doublé, totalvikt 28,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 4,50-7,70 mm, off round, längd 53 cm, lås i silver.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, gravyr.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Kultateollisuus Ky Turku 2000, höjd 8 cm, vikt 301,9 g, fylld botten, originalask.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, längd 45 cm, lås 14K vitguld, blå safir, åttkantslipade diamanter 0,025 ctv.
ARMBAND, förgyllt silver, caméer, filigran, längd 18,5 cm, vikt 17,3 g, mindre skada.