Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2013
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, stav med 12 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, kedja 40 cm, höjd 1,5 cm, vikt 2,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,14 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 5,1 mm, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW-W/VS, Finland 1970, stl 17 mm, vikt 2,6 g, en diamant med mindre skada, gravyr.
RING, 23K/18K guld, halvpärla, runda fasetterade ametister, stl 17 mm, vikt 4,6 g, nagg på ametister.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 5 fasetterade citriner, tre hängande kläppar, kedjans längd 42 cm, hängets längd 4 cm, svenska stämplar, vikt totalt 4,6 g.
SKÅL, silver, rocaillmönster i relief, höjd 6,5 cm, diameter 11,5 cm, utländska stämplar, vikt 137,4 g.