Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2013
RING, 18K vitguld, brun pärla, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca W/SI, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,75 mm, Stockholm 1956, vikt 4,5 g, pärlan är sliten.
WILLIAM EDWARDS, sked, sterlingsilver, London, England 1805, längd 32 cm, vikt 126,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld briljantslipad diamant 0,13 ct, ca TW/VS, stl 18 mm+, vikt 8,2 g, Kaplans.
SIGVARD BERNADOTTE, 6 skedar, sterlingsilver, Unicef skeden, längd 15 cm, Stockholm 1979, vikt totalt 230,2 g, originaletui.
BROSCH, 18K guld, rosenslipad diamant, 18 orientaliska halvpärlor, 1 pärla något sliten, mått 4,8 x 2,3 cm, vikt 7,3 g, nål ej guld.
DIAMANT, 0,50 ct, briljantslipad, TW(F)/VS2, HRD cert, Symmetry Very Good, Polish Excellent.
HÄNGE/KEDJA 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, kedja längd, 40 cm, vikt 3,7 g, nagg på rondist, slitna fattningar.
RING, platina, 30 droppslipade smaragder ca 4,00 ctv, 17 briljantslipade diamanter varav en åttkantslipad diamant ca 0,73 ctv, ca TW(G)/VS, stl ca 16,5 mm, vikt 10,5 g, 5 smaragder skadade, 4 diamanter med nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, oval kopparfärgad sötvattenspärla ca 13 x 16 mm, briljanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, kedjans längd 39 cm, vikt 6,6 g.
DIAMANT, 0,60 ct, briljantslipad, Wesselton(H)/VVS1, HRD Diamond Identification Report No 12033344043, Proportions VG, Polish EXC, Symmetry VG.
ALLIANSRING, 18K guld, 39 prinsesslipade diamanter tot ca 1,15ct ca W/SI, stl 17 3/4mm, 3,0g
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TCa(L)/SI, 30 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 8,6 g.
Visa varaSmycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, blå safir, 8 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCr/SI, Engelska stämplar, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g, en diamant med skadad kulett, porositet i guldet.
RING, 18K vitguld, 73 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 5,4 g, några diamanter med nagg.