Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2013
RING, 18K vitguld, 7 blå safirer, 12 briljanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS, en diamant skadad, stl 17 mm, vikt 9,8 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 2,10 ct, 96 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 16,4 g.
SYSKONRING, 18K guld, 2 turkoser, 18 gammalslipade diamanter ca 0,60ctv, ca W-TCR/SI-P, stl 16 mm, vikt 5,7 g, Sverige 1955.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 0,90 ct, 46 briljanter ca 0,46 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 10,0 g.
RING, 18K vitguld, rubin ca 0,60 ct, 12 briljanter ca 2,60 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 9,0 g, Bäckmans guldsmedja, Stockholm 1966.
ARMBAND, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 30,7 g.
BROSCH, 18K guld, 74 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/SI, safirer i olika färger, vikt 10,0 g
RING, 18K vitguld, 22 vita briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca W/VS-SI, 1 nagg, 8 färgade briljanter (gula, blå, gröna, bruna, lila) ca 0,33 ctv, stl 19 mm, vikt 31,1 g.
RING, 18K guld/vitguld, 33 prinsess och ca 80 briljanter ca 4,90 ctv, ca TW/VVS-VS, rörlig mittdel, stl ca 21 mm, vikt 21,6 g.
SMYCKESET, 3 delar, 18K vitguld, hänge/kedja, ring, örhänge ett par, tvåfärgade rosa safirer, total vikt 12,7 g, stift. Kedjan även 18K gult guld.
HÄNGE, 14K guld/vitguld, rosett odlade pärlor, brilj ca 0,19 ctv, TW/VS, Ryssland 1900-talets andra hälft, höjd 3,5 cm, vikt 6,1 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,64 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,25 mm, Ädelsmycken, Stockholm 1953, vikt 8,3 g.
MIKIMOTO, brosch, 18K guld, klassisk harpa med 10 odlade pärlor 3,5-6 mm, 7 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, vikt 11,9 g.
ARMBAND, 14K guld, 133 briljantslipade diamanter ca 2,56 ctv, ca W/P, längd 18 cm, vikt 16,4 g, låset behöver justeras.
ÖRHÄNGEN, HÄNGE, 14K guld, 82 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W/SI, vikt 7,5 g.
ÖRHÄNGEN, minst 8K vitguld, 20 ovalslipade rubiner, 4 rubiner med mindre skador, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stift/clips, vikt 9,8 g.
RING, 14K guld/silver, rosenslipade diamant ca 5,8 mm i diameter, samt mindre rosenslipade diamanter, 1900-talets första hälft, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, 2 diamanter saknas.