Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2013
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct enligt gravyr, ca W-TCR/VS2, Trege göteborg 1974, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, ovalslipad citrin 25,96 ct, 4 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 18,1 g, tillv i Stockholm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ametister ca 52,00 ctv, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS, krokar, vikt 15,5 g.
Ädelstenar Opaler
VIT OPAL, 8,10 ct, grönt, gult, lila och orange färgspel, 21 x 15 mm oval cab, IOG certifikat, (sprickor).
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, längd 2,3 cm, vikt 3,3 g, en mindre diamant med nagg i kronan.
RING, 18K vitguld, 3 rubiner, 27 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr/P, stl 17 mm, vikt 7,4 g.
RING, 18K vitguld, rund fasetterad rubin ca 0,10 ct, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca , stl 16,75 mm, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,90ct ca TW-W/P 1, 6 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, Stockholm 1925, stl 17 mm, vikt 3 g.
BROSCH, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, TW/skada i kronan, i övrigt mycket små inneslutningar, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, längd 6 cm, vikt 5,3 g.
RING, 14K guld, 4 gammalslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W/SI, 1 skadad, stl 18 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K guld, 3 smaragder ca 1,95 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g, mindre nagg/sprickor på en av smaragderna.
HÄNGE, 18K vitguld med droppformad south sea pärla 13,5 mm, 17 briljanter 0,13 ctv , W/SI
COLLIER, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenpärlor ca 7,5x10 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd 38,5 cm, vikt 4,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, akvamarin, 21 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, nagg på en diamant, längd 40,5 cm, vikt 5,2 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, Petterssons eftr Stockholm 1950, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
MATSKEDAR 3 ST, silver, Eneroth Stockholm 1799 och Hagrelius Mariefred 1804, längd 21 - 22 cm, vikt 160,0 g, ägarmonogram, mindre bucklor.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, "huggies", vikt 5,9 g.