Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2013
COLLIER, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca W/VS, längd 50 cm, vikt 5 g.
ÖRHÄNGEN 18K vitguld, 162 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, stift, vikt 6 g.
WILLIAM HUTTON & SONS, ljusstakar, 1 par, silver, kolonnskaft, empirstil, Sheffield 1910, höjd 13,5 cm, vikt 867,5 g, fylld botten.
ARMRING, 18K guld, 5 blå safirer, 4 gammalslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI-P, vikt 23,3 g, nagg på 3 safirer, vikt 23 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 31,4 g.
RING, 14K guld, odlad pärla, 2 gammalslipade diamanter ca 0.40 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.
2 DIAMANTER, briljantslipade, 0,19 + 0,19 ct, Top Wesselton(F)/Internally Flawless, förseglade, HRD cert 142326 samt 142957.
DIAMANT, 1,00 ct, briljantslipad, TW(F)/VS2, IGI diamond report F6E91438, förseglad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct, ca TW/VVS, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.
JOHAN FREDRIK TYNELIUS (1870-1880), silver, invändig förgyllning, på tre kulfötter, svagt vidgande, svag förgyllning på livet uppe och nere, graverad dekor, höjd 8 cm, Helsingborg år 1880, vikt 54,9 g.
W:A.BOLIN, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,04 ct, TW(F)/VS1, 6 briljantslipade diamanter 0,41 ctv ca TW/VS, Stockholm 2008, stl 16 mm, vikt 6 g.
TRANCHERBESTICK, silver, förgylld metall, Jugend, Tyskland 1900-talets början, längd 26,5 cm och 31 cm, vikt 221,3 g, etui.
RING, 18K rodierat guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca H(W)/SI-P, 1 sten skadad, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.